Doğru emzirme için tavsiyeler

 

Yeni doğan bebeklerde doğru emzirme en önemli ayrıntılardan biridir. Bebeğinizin sağlığı ve güvenliği için bunu doğru yapmalısınız, aksi taktirde bebeğin nefes alamaması ya da boğazının tıkanması gibi durumlar, istenmeyen çok kötü sonuçlar doğurabilir.

Doğru pozisyonu seçin

Anne ve bebek için en rahat olan pozisyonlardan birisi çapraz emzirme pozisyonudur. Bu pozisyonda ilk olarak anne, kucağına bir yastık alır, ardından da bebeğini emzirecek olduğu memeye göre koluna yerleştirir. Eğer bebeğinizi sol memeniz ile emzirecekseniz, sırtından sağ kolunuz ile, sağ memeniz ile emzirecekseniz, bu sefer sırtından sol kolunuz ile tutmanız gerekmektedir.

Bebeğinizin durduğu el hangisi olursa olsun, bileğiniz bebeğinizin iki kürek kemiği arasına denk gelmeli ve parmaklarınız da, bebeğinizin başını desteklemeli.

Futbol tutuşunu deneyin

Bu pozisyon için de, belinizin ve kolunuzun ağrımaması için kucağınıza bir yastık almalısınız. Ardından bebeğinizi emzirecek olduğunuz meme ile aynı taraftaki kola alın ve bacaklarını arkanıza doğru uzatın.

Rahat ve kolay olan bu emzirme yönteminde de bileğiniz, bebeğinizin kürek kemiği ortasına denk gelmeli ve parmaklarınız bebeğinizin başını nazikçe desteklemelidir.

Emmesine yardımcı olun

Bebeğin emmek istememesinin başlıca nedeni, nasıl emecek olduğunu bilmiyor olmasıdır. Bu basit problemi aşabilmek için yukarıdaki pozisyonlardan birisini seçin ve bebeğinizin burnundan nazikçe yukarı doğru çekerek ağzını açın, ardından meme ucunu ağzına vererek boşta olan elinizle, ağzına biraz süt akıtmayı deneyin. Bir müddet sonra sütü içebilmesi için emmesi gerektiğini anlayacaktır.

Sütün nerede olduğunu anlatmaya çalışı

Bebeğinizin karnı aç olmasına rağmen emmek istemiyor ise, sütün nerede olduğunu da anlamıyor olabilir, o halde yapmanız gereken meme ucunu, ağzı yerine burnuna yaklaştırmaktır. Biraz da eliniz yardımıyla süt çıkartırsanız kokusunu alacaktır ve sütün nerede olduğunu anlayacaktır.

Tok olup olmadığını anlamaya çalışın

Eğer bebeğiniz biraz emiyor ve bırakıyorsa, ya da rahatlamış görünüyor ve uyumak istiyorsa muhtemelen karnı doymuştur. Böyle bir durumda ilgisini çekebilmek ve uykusunu açabilmek için diğer memeye geçirmeyi deneyebilirsiniz, fakat hala memeyi itiyor ve uyumak istiyorsa kesinlikle zorlamayın.

Ne kadar yemesi gerektiğini bilin

Normal ve sağlıklı bir bebek, 24 saat içerisinde ortalama 8 kere emmek isteyecektir ve her emme periyodu yaklaşık 20 ile 40 dakika arasında sürer. Eğer bebeğiniz bu belirtilen periyotlarda emiyorsa, haftada 150 ile 200 gram arasında kilo alıyorsa ve de her gün bezini 6 ile 8 kere değiştirmeniz gerekiyorsa kesinlikle endişelenecek bir şey yok demektir.

Çatlak meme bakımı

Kadınlarda meme çatlağı mevsimsel olarak görülebilir ve hormon değişiklikleri de bu duruma neden olur, yapmanız gereken sadece kendi sütünüzden biraz çatlak bölgeye sürmektir. Antioksidan özelliğe sahip anne sütü, cildinize gerekli vitamin ve mineralleri sağlayacak, dolayısıyla çatlakları kısa sürede kapatacaktır. Eğer sütünüz az ise ve kendinize harcamak istemiyorsanız, doktorunuz da kolaylıkla çare bulabilir.

Emzirme döneminde ilaç kullanımına dikkat edin

Unutmayın ki, anne ne ile beslenirse, emen bebek de o besinleri tüketecektir. Bu yüzden türü ve özelliği her ne olursa olsun, herhangi bir ilaç almadan önce kesinlikle doktorunuza danışmalısınız. Aksi taktirde kimyasal içerikler, en iyi ihtimalle bebeğinizde alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Bebeğin doğru emzirilmesi videosu:

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.