Diş çıkaran bebek

Diş Doktoru Kontrolü

Çocuklar iki yaşına geldiklerinde diş doktoru kontrollerine alıştırıl­malıdırlar. Bu alıştırnnalan da çeşitli oyuncaklarla yapabilir ve çocuğu­nuza karşılaşacağı durumları önceden ayrıntılı şekilde anlatabilirsiniz. Oyun çağındaki çocuklar ilk kez 2-3 yaşlarında diş hekimine gitmiş ol­madırlar. Sonrasında da senelik olarak diş ve dişeti kontrolü bir alış­kanlık haline getirilmelidir.

Çocuklarda ve bebeklerde flor hapları kullanılması ülkemizde öneri­len bir uygulama değildir. Ülkemizde sular yeterli ölçüde flor içerdiğin­den fazla verilen flor hapları toksik etki yapabilmektedir. Flor haplarının bazı özel durumlar haricinde verilmesi uygun değildir. Çürük olan diş-lere çocuklarda bölgesel flor uygulaması yapılması daha yararlı olur. Böylece çocukların vücutlarına gereksiz ve aşırı flor alımı engellenir. Özellikle kalıcı dişlerin çıkmaya başlamasından sonra ilk çıkan dişlere özel bir kaplama yapılması önerilmektedir. Bu kaplama en erken çürü­yen bu dişlerin daha uzun dönem sağlıklı olarak kalmasını sağlayabil­mektedir.

Bebeğinizin dişi mi çıkıyor?

Bebeklerin diş çıkarması biraz zorlu ve sabır isteyen bir dönemdir.Bebeğin diş çıkarması, bir yandan çok beklenen, bir yandan da her yeni diş çıkışında korkulan bir seremonidir. Sizi oldukça uzun bir süre meşgul edeceğinden emin olabilirsiniz. Ancak, zorluk her çocukta aynı olmaz. Kimi bebek bu dönemi kolay geçirirken, kimisi daha zor atlatır. İlk diş genellikle 6-7. aylarda çıkarken, bu süreç bazı bebeklerde çok erken, bazılarında çok geç olabilir.

Dişetinde şişmelerin başlaması, dişlerin birden çıkacağı anlamına gelmez. Önce dişeti kızarır ve bebek dişlerini kaşımak ister. Sizi ısırmaya başlar. Ağrısı vardır. Salya akıtmaya başlar. Cildini tahriş etmesini önlemek için salyayı sık sık hafifçe silin. Bu dönemde, bol salyaya bağlı hafif öksürük de olabilir.

Bazı bebekler bu dönemde ishal olurlar. Ancak ishal belirli bir süre devam ediyorsa, kötü değişik bir koku, değişik renk ve sümüksü salgı varsa, diş çıkarma nedeni ile ilgisi olmayabilir. Bu durumda doktorunuza danışmalısınız. Bebeğin ateşi çıkabilir.

Genellikle kabul edilen, diş çıkarmaya 38 derecenin altında bir ateşin eşlik edebileceğidir. Bebeğin bunun üzerinde ateşi varsa, başka bir enfeksiyon geçiriyor olabilir. Bebeğin, dişlerini kaşıyıp ağrısını hafifletmesi için diş kaşıyıcıları vardır. Bunları buzdolabına koyup soğutarak, bebeğinizin dişleri için rahatlatıcı olan soğuk uygulamasına da yardım etmiş olursunuz.

Eğer ağrı bu şekilde rahatlamaz ve bebek çok huzursuz olursa, ağrı kesici şurup ya da direkt dişe sürülen, bebeklere özel ağrı kesici kremler uygulayabilirsiniz. Doktorunuza danışmadan komşulardan duyduğunuz değişik ilaçlar kullanmamanız bebeğinizin sağlığı için daha iyi olacaktır.

Bebeğiniz er ya da geç inci tanesi gibi dişler çıkarmaya başlayacaktır. Bunları sağlıklı tutabilmek için ağzında biberonla uyumaması, sütten sonra su içirilerek ağzının temizlenmiş olması yeterlidir. Bebeklerin dişlerini temiz bir bezle silebilirsiniz. Biraz daha büyüyünce, macun kullanmadan bebek diş fırçaları ile fırçalayabilirsiniz.

Bebeğin dişi kaçıncı ayda çıkmaya başlar?

Bebeğin diş çıkarması

Bebeklerde diş sağlığı ve bakımı

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.