Çocuklarda Su Çiçeği

Su çiçeği çocuk hastalıkları içinde en çok rastlanan bulaşıcı bir hastalıktır.Genellikle ilkbahar mevsiminde görülen bir virüs enfeksiyonudur.Solunum yoluyla damlacık virüsü yoluyla bulaşır. Damlacık enfeksiyonu cocuk öksürdüğü zaman solunum yoluyla çıkan tukurugun karşı taraftaki kişiye bulaşmasıdır.Kuluçka dönemi yaklaşık bir ile üç hafta sürer. Kişi virüsü aldıktan bir ile üç hafta sonra da hastalık başlayabiliyor ve genellikle dört hafta içinde belirti ortaya çıkmadıysa su çiçeğinin ortaya cikmayacagi soylenebilir.

Su cicegi nedir

Su çiçeğinin özel bir tedavisi özel bir ilacı yoktur. Döküntü kaşıntı bulantı belirtileri görülebilir. Döküntü ilk önce saçlı deri bölgesinden başlar ve boyun kollar bacaklara doğru yayılır.Avuç içlerinde ve ayak tabanlarında hemen hiçbir zaman döküntü olmaz.

su cicegi nedenleri

Su çiçeğinde kaşıntı:

Su çiçeği çok kaşıntılı olabiliyor ve ateş yapıyor agiz icinde kucuk yaralar meydana geliyor ve cocugun beslenmesini engelliyor. Bu belirtilerin maalesef hepsinin özel bir ilacı yok. Kaşıntıyı gidermek için alerjik ilaçlar tercih ediliyor çocukların rahatlaması için ateşi düşürmek için ateş düşürücüler tercih ediliyor. Çocuklardaki kaşıntıyı engelleyemediğimiz için çocukların tırnaklarını kesilmesi ve tırnaklarının kısa tutulması gerekir. Çünkü çocuklar sürekli kaşındıkları için tırnakları uzun olduğu zaman tırnak içindeki enfeksiyonlar yaraya bulasabilir. Su çiçeği hastalığı döküntülü bir hastalık olduğu için bu hastaliga özgü bir diyet yoktur.

Çocuğun herhangi bir şeye alerjisi olmadiğı için  herhangi bir yeme içme engelleme gibi bir durum söz konusu değildir. Çocuğun banyo yapmasında Herhangi bir sıkıntı yoktur. Ilık bir su ile banyosunu yapabilir.Çocuğun rahatsızlığında çok fazla bir  yara meydana geldi ise çok sıcak su ile banyo yapıldığı zaman virüsün yayılma ihtimali fazla oluyor.Bundan dolayı çocuğun sıcak su ile banyo yapmaması gerekir.

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.