Bebeklerde Kabızlık

Bebeklerin bazılarında görülen ishal kadar bebeklerde kabızlık da sıklıkla görülen rahatsızlıklardan birisidir. Anne sütü alan bebeklerde çok fazla görülmese de bazı sadece anne sütü alan bebeklerde görülebilir. Eğer bebekte sürekli kabızlık varsa, bebeğin kabızlığının kronik hale gelmemesi için mutlaka bir takım önlemler alınmalıdır. Bebeğin kabız olması ebeveynlere de sorun oluyor. Çünkü kabız olan bebekte karın ağrısı ve halsizlik görülebiliyor.
Bebeklerde kabızlık kaka yaparken zorlanma, karın ağrısı ve kaka yaparken zorlamadan dolayı makatta kanama ile birlikte görülebilir. Bazı anne sütü almayan yeni doğan bebeklerde görülen kabızlık genellikle büyüdükçe geçer. Fakat bazı bebeklerde kabızlık genetik olarak görülmektedir. Anne veya babada olan kabızlık sorunu ile bebek de karşı karşıya kalabilmektedir.
bebeklerde kabizlik

Bebek Kabız Olunca Neler Yapılabilir?

•    Bebeğinizi kabızlıktan kurtarmak ve korumak için bebeğinizin karın içi basıncını artırarak ona bacak egzersizleri yaptırabilirsiniz.
•    Bebeğinizin karnına ve bel kısmına hafif hafif masaj yaparak hem karın ağrısının geçmesini hem de bağırsaklarının hareketlenmesine sebep olabilirsiniz.
•    Bebeğinizin poposuna zeytinyağı sürerek daha rahat dışkılamasını sağlayabilirsiniz. Fakat bunu alışkanlık haline getirdiğinizde bebek normal şekilde dışkılayamayabilir.
•    Bebeğinize kabız olduğu günlerde ılık banyo yaptırarak bebeğinizin vücudunun rahatlamasına sebep olabilirsiniz.
•    6 ayı geçmiş bebeklerde yoğurt tüketimi bebeğin kabızlığı için iyi bir çözümdür 6 ayı geçmiş bebeğinize yoğurt yedirebilirsiniz.

bebeklerde kabizlik
•    Bebeğinize eğer ek gıda başladı iseniz mutlaka muz ve havuçtan uzak tutunuz. Çünkü muz ve havuç bir miktar bebeklerde kabızlık yapabilir.
Bebeklerde Kabızlığı Önlemek İçin Su Tüketimi
Bebeklerde kabızlık oluştuktan sonra ve oluşmadan önce eğer bebek 6 aylık zamanı aşmış ise mutlak su bebeğe su verilmelidir. Çünkü su yetişkin insanlarda olduğu gibi bebeklerde de bağırsakların düzenli bir şekilde çalışmasına sebep olmaktadır. 6 aylık bebeklere ortalama gün içinde 100 – 150 ml kadar su verilmelidir. Eğer bebek kabız oldu ise o zaman bu su bir miktar daha artırılabilir. Ve su biraz oda ısısından fazla ısıda bebeğe içirilerek bağırsaklarının düzenli bir şekilde çalışması sağlanır.

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.