Bebeklerde Grip Hastalığı

Grip özellikle kış aylarında çok geniş bir kitleyi hasta eden bir hastalıktır. Özelliklede bebekler küçük çocuklar astım gibi kronik hastalığı olan çocuklarda çok dikkat edilmesi gereken bir hastalıktır. Gribin etkeni nedir? İnfluenza virüsleridir a, b ve c virüsü olmak üzere 3 çeşit influenza virüsü vardır. Ancak insanlarda hastalık virüsler yapan a ve b virüsleridir.

İnfluenza virüslerinin diğer virüslerden farklı özelliği her sene antijenlik yapılarını değiştirmeleridir her sene influenza virüsleri farklı bir şekilde karşımıza çıkar. Grip hastalığının seyri nasıldır? Diğer viral hastalıklardan aslında farklı bir seyri vardır. Her viral hastalığa grip denir ancak grip kendine özgü bir hastalıktır. Özelliği öksürük, burun akıntısı gibi belirtilerle birlikte aniden yükselen ateştir ateş 40 derecelere kadar varabilir aynı zamanda vücut ağrıları oldukça bitkin ve halsiz görünen bir çocuk tablosu vardır karşımızda yalnız aşılı çocuklarda ve gribe daha önce maruz kalmış çocuklarda bir miktar daha hafif seyredebilir klasik grip tablosundan farklı bir tablo görebiliriz. Gribin seyri birçok hekim tarafından teşhis edilebilir ancak gribi diğer hastalıklardan ayıracak bir antijen testide mevcuttur ve gribin artık tedavisi de vardır ama ilk 2 günde içerisinde başlanırsa gribi tedavi etmekte mümkündür. Ve böylece gereksiz antibiyotik kullanımını da engellemek mümkündür.

Gribin doğru teşhisinin ilk başta özellikle en önemli konularından biride gereksiz antibiyotikleri engellemektir antibiyotikler ancak gribe 2. ci bir enfeksiyon ilave olursa yani kulak enfeksiyonu gibi zatüre gibi 2.ci bir enfeksiyon ilave olursa gerekeceklerdir. Gribe karşı kendimizi nasıl koruruz? En önemli koruma tüm üst solunum yolu enfeksiyonlarında olduğu gibi el yıkama hastayken insanların birbirlerini öpmemesi yine çocukların hastayken okula gönderilmemesi. Grip aşısı da çok önemli bir korumadır çünkü dünya genelinde nüfusun yüzde 20 sini enjekte eden virüstür grip ve grip aşısında şu anda 6 ayda 19 yaş arası herkese öneriyoruz. Grip aşısının yüzde yüz koruyacağı diye bir şey yok ortada geçen sene Amerika da verilen rakamlar influenza ya karşı yüzde yetmişe yakın bir koruma influenza ya karşıda yüzde 50 ye yakın bir koruma gösteriyordu ancak grip aşılı insanlarda grip hastalığı olsa da daha hafif seyretmektedir. Ve grip aşısının diğer virüslerin seyrini de etkili engellediği   biliniyor.

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.