Bebekler İçin Meyve Suları Yararlı mıdır?

bebekte meyve suyuİki yaştan sonra sınırlı miktarlarda içilen %100 meyve suları iyidir ve çocuğun kilosunu olumsuz yönde etkilemez. Meyve sularının kalori içeriği yüksektir. Fazla alınması büyük çocuklarda kilo alımına neden olabilirken, küçük çocuklarda yeterli ve düzenli beslenememeye ve büyüme çizgilerinde duraklamaya yol açabilmektedir. Bu dengeye dikkat edilmelidir.

Meyve suyunun %100 meyve suyu olduğundan emin olmak gerekir. Bu etiketle satılan gıdaların birçoğunun meyve suyu içeriği çok düşük düzeydedir, buna dikkat edilmelidir. En doğrusu meyve sularının evde hazırlanmasıdır. Meyve suyu kokteylleri ve tatlandırıcı içeren meyve suları kullanılmamalıdır. Meyve suları lif içermediği için taze meyvelerin yerini doldurmaz. Hiç meyve tüketmeyen çocuklarda C vitamini ve kalsiyum, içerikleri açısından yararlı olabilir.

Bebeklerde Kahvaltı

bebek kahvaltısıKahvaltı tüm yaşamımız boyunca sağlıklı beslenmenin en temel öğününü oluşturduğu için, bebek beslenmesinde de ayrı bir önemi vardır. Bebeklere 6 aylık olduktan sonra kahvaltı verilmeye başlanabilir. Ek gıdaları test eden bebeğe yumurta, pekmez, peynir, öğütülmüş cevizi anne sütü içinde karıştırarak kahvaltı öğünü hazırlayabilirsiniz.

Yumurta önce küçük bir parça olarak verilmelidir. Eğer bir reaksiyon veya alerji gelişmiyorsa, verdiğiniz miktarı arttırın ve iki hafta-1 ay içinde tam bir yumurta sarısı vermeye başlayın. Yumurta beyazı için bir yaşını doldurmasını bekleyin. Her gün bir yumurta verilebilir. Özellikle yazın yumurta verilmemesi gibi halk arasında çok yaygın bir yanlış yapılmaktadır. Yumurta çok önemli besin değeri olan bir gıdadır ve referans protein olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle yazın da verilebilir.

Bebek bisküvisi, kahvaltı karışımının içine 4-5 adedi geçmeyecek şekilde eklenebilir. Yüksek fırında ısıtılmış veya iki kez fırınlanmış bisküviler çocuklar için zararlı maddeler içerebilir, uygun değildir. Ayrıca diğer tüm bebek bisküvilerinin vitamin ve demir katkılı olduğunu göz önünde bulundurmak gerekir. Bebek bisküvisi evde (170 derecenin altında fırınlayarak) hazırlanabilir.

Tam tahıldan yapılmış ekmeklerin içini ufalayarak bisküvi yerine kullanabilirsiniz. Yulaf ezmesi eklerseniz de sağlıklı olur. Kullandığınız tahıl ekmeklerinin çeşidini değiştirerek de farklı tatlarda kahvaltı sunma şansı elde edebilirsiniz.

Avokadoyu süte ekleyebilirsiniz. Anne sütü yeterli değilse kahvaltı hazırlarken meyve sularını veya kaynatıp soğutulmuş içme suyunu da kullanabilirsiniz. Bir tatlı kaşığı pekmez, tatlandırıcı görevi görür ve demir desteği sağlar. İyice öğütülmüş bir çay kaşığı ceviz de kahvaltının demir içeriğini zenginleştirir ve beyin gelişimine katkıda bulunur.

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.