Bebekler Neden Bazı Zamanlarda Huzursuz Olur?

bebekler neden bazi zamanlarda huzursuz olurBir çok bebeğin annesi bebeklerinin bazı zamanlarda çok mutlu fakat bazı zamanlarda çok huzursuz olduğundan şikayet etmektedir. Bebeklerinin mutlu zamanlarında bebeklerini ilgiye boğan ebeveynler bebekleri huzursuz olduğunda çok fazla sıkıntıya girerler. Bebeğin huzursuz olabilmesine bir çok neden olabilir. Bu nedenler ortadan kaldırıldığında bebek eski huzurlu ve neşeli haline gelebilir. Bebeklerin huzursuz olmasının sebepleri nelerdir? Bir bebek hangi sebeplerden dolayı huzursuzluk hisseder?

Gaz Sancısı:

Bazı bebeklerde oluşan gaz sancısı bebeklerin sanki bir hastalığı varmış gibi rahatsızlık göstermesine sebep olurlar. Gaz sancısını hastalık zanneden anne babalar genellikle doktora başvurmak zorunda kalır. Gaz sancısını geçirmek için doktorun verdiği ilaçlar veya sırt masajı yeterlidir.

Karın Ağrısı:

Bebeklerin emdikleri sütten dolayı annenin yediği bir besinlerin bebeğe dokunmasından dolayı oluşan karın ağrıları bebeklerde görülebilir. Bu ağrılar hafif karın masajları ve hafif ağrı kesiciler ile geçer.

Terk Edilmişlik Duygusuna Kapılma:

Bebeğin bir müddet yalnız ve ilgisiz kalması bebekte huzursuz görüntülere sebep olabilir. Terk edilmiş duygusuna kapılan bebek hemen ağlamaya başlayarak başına yakınlardaki kişilerden en azından birisinin gelerek kendisine ilgi göstermesini bekleyebilir.

kirlenmis alt beziKirlenmiş Alt Bezi:

Bebeklerin altındaki bezler kirlendiğinde bebeklerin huzursuz olmalarına sebep olur. Bebeklerin altındaki bezlerin kirlendiğini popoları üzerine oturmayarak belli etmeleri ve 1 yaşındaki bebeklerin sürekli yüzüstü yatmaları bebeklerin alt bezlerinin ıslak olduğunu ve bu yüzden huzursuz olduklarını gösterir.

Açlık:

Bebekler en fazla aç kaldıklarında huzursuz davranırlar. Acıktığını söyleyemeyen bebek sürekli ağlayarak anne ve babasına acıktığını söylemeye çalışabilir. Huzursuzluk gösteren bebeklerin uzun süre yemek yemedilerse mutlaka doyurulmaları ve bundan sonra huzursuz davranıp davranmadıkları gözlemlenmelidir.

Kulak Ağrısı:

Bebeklerde çok sıklıkla görülen kulak iltihabı yüzünden bebeklerin kulaklarında ağrı oluşabilir. Bebeklerin kulak ağrısı yüksek ateş de yapabileceği gibi bazı bebeklerde sadece huzursuzlukla ortaya çıkabilir. Kulağında ağrı olan bebekler sürekli kulaklarına ellerini götürerek kulak ağrılarının olduğunu belli etmeye çalışır ve bu arada oldukça fazla huzursuzluk gösterisinde bulunurlar. Kulağının ağrıdığı düşünülen bebek hiçbir şey yapılmadan uzman bir doktora götürülmelidir.

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.