Bebekle nasıl oyun oynanmalı

Bebeğinizin yaşı her ne olursa olsun oyun oynamak onun için beslenmek kadar önemli bir görevdir. Böylelikle anne ve de babanın seçtiği doğru oyunlar sayesinde hem vücut gelişimini, hem de zihinsel gelişimini tamamlamaya doğru bir adım atar.

Doğru zamanı seçin

Bebeklerde oyun zamanı en iyi sonucu alabilmek için önemli bir etkendir. Eğer bebeğiniz iyice dinlenmiş, karnı doymuş ve de oyun için istekli ise olması gereken her şey hazır demektir. Aşırı yorgun ya da aç bir bebek kendisini, gelişimi için son derece faydalı olan oyunlara veremeyecek ve beklenen sonuç da alınamayacaktır.

Oyun vaktini öğrenme vakti yapın

Bebeğinizle oyun oynarken çocuk doktorunuzun da tavsiyesiyle öğretici ve eğlendirici oyunlar seçerseniz hem bebeğinizin kelime dağarcığını geliştirerek çok daha erken konuşmasına ve öğrenmesine, hem de doğru hareketler yaparak kas geliştirmesine ve böylelikle de daha erken konuşmasına yardımcı olursunuz. Üstelik bu tarz aktiviteler bebeğinizin duygularını geliştirmek açısından da son derece önemlidir.
Yani yemek, okumak ve de ninni gibi günlük aktivitelerinizi aynı zamanda öğrenmek için bir araç olarak da kullanabilirsiniz.

Sorularına cevap verin ve tekrarlayın

Bebeğiniz konuşmaya yeni başladığı zaman ağzından çeşitli saçma sorular kesinlikle eksik olmayacaktır. Bu soruları kesinlikle cevapsız bırakmamalısınız, hatta çıkardığı anlamsız sesleri bile tekrarlamalı ve böylece onu daha da fazla konuşmaya teşvik etmelisiniz. Siz bunu yaptıkça, bebeğiniz daha da fazla ses çıkarmaya ve birden bire anlamlı bir şekilde konuşmaya başlayacaktır.

Profesyonel destek almayı deneyin

Bebeğiniz ya da çocuğunuz ile birlikte katılacak olduğunuz sınırsız aktivite bulunmaktadır. Bu aktiviteler sayesinde beraber okuyabilir ve de şarkı söyleyebilirsiniz. Bu durum çocuğundan uzun süre ayrı kalmak zorunda olan babalar için de çok faydalıdır. Baba bu aktiviteler sayesinde, eve gidip yorgunluktan uyumak yerine çocuğuyla değerli anlar paylaşmış olur. Tabi ki özveri anne ve baba için de şart.

Oyuncaklarının güvenli olduğundan emin olun

Oyuncaklar farklı yaş grubundaki çocuklar için, değişik özelliklerde üretilir ve yutulabilecek zararlı parçalar barındırabilir. Eğer bebeğiniz ne yaptığını bilemeyecek bir yaşta ise bu parçaları yutarak boğulması ya da zehirlenmesi son derece olası. Yani bir yaşından küçük çocuklarınıza sizden ayrı olarak, balonla bile oynamasına izin vermemelisiniz.

Basit olun

Oyuncaklar için onlarca lira para harcamanız, o yaştaki bir çocuk için kesinlikle yersizdir. Eğer doğru eğitim ve oyun bilincine zaten sahipseniz yemek ya da banyo gibi aktiviteleri de rahatlıkla ve kendiliğinden eğlenceli ve öğretici birer oyuna dönüştürebilirsiniz. Aldığınız oyuncakları da, sağlıklı, güvenli ve de ucuz olabilmesi açısından tahtadan yapılmış, özel oyuncaklar arasından tercih etmelisiniz.

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.