Bebeğin derisinin pullanması

Derinin pullanması, nedeni açısın­dan üzerinde önemle durulması gere­ken bir olaydır. Çoğu zaman bebeğin allerjik bir bünyesi olduğunu gösterir Bebeğin yüzünde ve gövdesinde, süt­teki bir proteinin deriye değmesinin yol açtığı bir egzama ortaya çıkar. Pullan­ma işte bu egzamadan sonra gelişir.

Bu allerjik durum, zaman zaman azma eğilimleri de göstererek “buluğ ön­cesi” döneme kadar tüm gelişme evrelerinde sürüp gidebilir.
Bunun, bebek için ne kadar can sı­kıcı bir şey olduğu, özellikle de kaşıntı yapacağı göz önüne alınarak günde birkaç kez, özellikle akşamları, % 3 kü­kürt şahsilik ve % 1 fenollü yağ ile ha­zırlanacak bir merhemle pullanan yer­ler güzelce ovulmalıdır. Böylece egza­manın önüne geçilemezse de en azın­dan pullanma önlenmiş olur. Ancak, pullanma önlenmez de egzama artar­sa, bir hekime başvurulmalı ve heki­min vereceği ilaçlar uygulanmalıdır. Sütle beslenen bir bebeğin derisinin pullanması oldukça sık görülen bir durumdur. Bu olayla siz de karşılaşabilirsiniz. Bu kabuklanmaya saçlı deride bile rastlanılabilir. Tedavisi kolaydır. Çocuğun başını günde birkaç kez dikkatle yıkayın.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir!

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.