18 – 24 Ayda Bebek

Bebeklikten çıkarak çocukluğa adım attığı aylar olduğu söylenilebilen aylar olan 18 – 24 ay arası bebekler artık koşabilir, konuşabilir ve istedikleri her şeyi artık ebeveynlerine ve arkadaşlarına söyleyebilir. Kolaylıkla merdiven inip çıkan bebek, kapı çaldığında kapıyı açabilir ve istediği mobilya üzerine tırmanabilir.

Artık yaşamak için çok da fazla ebeveynlerine ihtiyacı olmayan bebek, mutfaktan yemeğini alabilir, tabak taşıyabilir ve yemeğini rahatlıkla kendisi yiyebilir. İstediği oyuncaklarla artık rahatça oynayan bebek, genellikle kendisine bir oyun arkadaşı seçer. Bu bir ağabey, bir abla, baba veya anne olabilir.

Bebeğinizle bu aylarda iletişime geçmeniz bebek gelişimi için önemlidir. Onunla sohbet etmeniz veya ona küçük görevler vermeniz bebeğinizi heyecanlandırır ve onun büyüdüğünü hissetmesine işe yaradığını hissetmesine sebep olur. Oyuncak bir arabayla oynarken bebeğiniz çıkan sesten zevk alabilir veya bebeği ile oynamaya başlayabilir. Abisinden veya ablasından görmüş olduğu oyunları taklit ederek kendisine oyun kurabilir. Ve bu oyunu çok uzun süre oynayabilir. Anne baba olarak sevdiği oyunu veya sevmediği oyunu ayırabilir ve bebeğinizi sevdiği oyunlara doğru yönlendirebilirsiniz.

Bu aylarda bebeklerin bazıları giymek istedikleri kıyafetleri gösterebilirken, genellikle kız çocuklarında kendi kendine giyinme isteği de oluşabilir. Bazı kıyafetlerini sevmediklerinde bu kıyafetleri kendi kendilerine çıkartabilirler. Çıkartabildikleri kıyafetler, alt pijama, çorap ve yelek gibi kolay çıkabilen kıyafetlerdir. Sevdiği kıyafetleri üzerinden çıkartmak istemeyebilir, sevmediği kıyafetleri ise bu aylarda giymek istemeyebilir. Her zaman bebek ile güzel sözlerle iletişimde olmak bebeklerin bu aylarda kazanmaya başladıkları inatlaşma hallerini ortadan kaldırabilir.

Bebeğin konuşması ve yürümesi:

Durumun ve hareketlerin her çocuktan çocuğa değiştiği düşünülürse bazı bebeklerin bu aylarda konuşamaması da normaldir. Fakat uzmanlar genellikle bu aylarda bebeklerin ses çıkartabilmelerini, birkaç kelimeyi hatırlatacak şekilde kelime kullanabilmesine de önem verirler. Yürüme hususunda ise bebeklerin 15. aylarına kadar emekleme eğiliminde veya mobilya kenarında sıralama eğiliminde bulunan bebekler için telaş etmeye gerek yoktur. Fakat bebeğiniz 15. aya gelmesine  rağmen halen emeklemiyor veya sıralamıyorsa o zaman uzman bir hekime danışmakta ve bebek için gerekli olan tetkiklerin yapılma işlemine geçmek gereklidir.

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.