Yeni Anne Olanlar

Annelik bir kadın için en önemli görevdir. Peygamber Efendimiz bile “Cennet annelerin ayağı altındadır” diyerek anneliğin değerini anlatmaktadır. Yeni anne olanlar için ilk bebeklerini kucaklarına almak dokuz ay bekledikten sonra büyük bir mutluluk ve umut dolu bir hayatın kısaltılmış örneğidir. Hiçbir anne, anne olduğu hamilelik dönemini, doğum sürecini ve ilk annelik sevincini unutamaz. Annelik bir kadının öğrenmesi gereken bir kalıpta değil, kadınların doğuşlarından itibaren onlara verilmiş olan bir niteliktir. Yani annelik niteliği ile bir kadın doğar daha sonradan bu nitelik çocuğu olan kadınlar tarafından taşınır hale gelir.

Yeni anne olan kadınlar için ilk aylar çok önemlidir. Lohusalık dönemi denilen ilk anne olduktan sonraki 40 gün hem anne için hem de bebek için önem taşımaktadır. Anne için bu arada bebek çevresindeki herkesten çok daha bakıma muhtaç ve çok daha aciz bir sınıftadır. Anne bebeğin üzerine titreyerek bebeğine bakmaya çalışırken anne etrafındaki kişilerinde anneyle ilgilenmesi şarttır. Çünkü çoğu anne bebeği ile ilgilenirken kendisinin yediği yemeğin saatini içmesi gereken ilaçları ve bir takım bakımlarını unutabilir.

Anne Ve Bebek İçin İlk Kırk Gün Önemlidir

Anne için çok özel günler olan bebeği ile geçirdiği günler içinde çok fazla aktivite yapması aslında yasaktır. Fakat çoğu anne sezeryanla doğum yapsa bile kendi ağrılarını unutarak bebeğini emzirmeye bebeğini banyo yaptırmaya ve bebeğinin altını değiştirmeye çabalayarak kendisini unutabilir. Yeni doğum yapan bir annede sancıların ve ağrıların olması normalken mutlaka bir miktar dinlenmesi de gün içinde şarttır.

Bebek için süt alımı oldukça önemliyken anne içinde gıda alımı o kadar önemlidir. Gıda alımı genellikle annelerde gün içinde su ve sıvı gıdalar eşliğinde beslenme olarak yapılmalı ve süt oluşumunun gidişatı arada bir gözden geçirilmelidir. Katı gıdalar tüketmek yeni anne olmuş kadın için hem sindirim sorunu çıkartabilir hem de bebek için süt oluşumunu engelleyebilir. Bu arada annenin bebeğine iyi bakabilmesi için psikolojik durumu da kontrol altına alınmalıdır. Yani çevresinde olan kötü haberler, kötü olaylar yeni olmuş anneden bir müddet saklanılabilir.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir!

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.