Kaç Yaşında Sünnet Yaptırmalı Ne Zaman Sünnet Edilmez

Dini sebepleri olduğu kadar ananevi sebepleri de olan sünnet olma oranı dünyada %20lerde ülkemizde ise %100e yakındır. Basit bir durum gibi görünse de sünnet cerrahi müdahale ile yapılmalıdır. Sünnet yaşı ne kadar da memlekete göre veya kültüre göre değişse de, en uygun yaş grubu 6 ila 15 ay içinde olan çocuklardır. Sünnette geç bırakılmış çocuklar için 6 yaşından büyük çocuklar uygun değildir. Erken evrede çocuğun sünnet olması hem hızlı bir şekilde yaralarının iyileşmesine hem de bebek bu durumu hatırlamadığı için psikolojik travmaların önüne geçilmiş olur.

Sünnet Sonrası İyileşme Dönemi

Bez bağlanacak kadar bebeklerin sünnet olmasının bir zararı bulunmamaktadır. Sünnet olur olmaz bebeğin bezi bağlanabilir. Bez bağlamayan 3 yaşın üzerindeki çocuklar içinse sünnet korumalı çamaşırlar doktorlar tarafından tavsiye edilebilir. Bir süre banyo yapmaları önerilmeyen bebek ve çocuklar banyo yapabilir onayını aldıktan hemen sonra iç çamaşırlarını giyebilirler.

Sünnet sonrasında en fazla korkulan konulardan birisi olan kanama riski için ebeveynler çocuklarının bakımına dikkat etmeleri gerekir. Sünnet edilen kısımda kırmızılık, bir miktar şişlik ve morluk olabilecek durumlardan bir kaçıdır. Fakat her zaman kanama olması biraz risk taşır.

Sünnetten sonra çocuk idrar yapmada zorluk veya sünnet yerinde şişlik ve morluğun fazla olması gibi bir durum yaşıyorsa mutlaka sünnet yapan cerrah tarafından görülmelidir. Çocukta sünnetten sonra bir miktar ateş görülmesi normal bir şeydir. Fakat bu ateşin yüksek seviyelerde ve ilaca karşılık vermeyecek nitelikte olması da çocuğu doktora götürmek için bir sebep olmalıdır.

Mutlaka Hastanede Cerrah Tarafından Yapılmalıdır

Bazı kırsal kesimlerde ne kadar da olsa sünnetçi ismiyle anılan ve sadece sünnet yaparak ünlenmiş kişiler bulunmaktadır. Fakat bu sünnetçilerin çoğu doktor değil, hatta tıp ile alakalı bir eğitim de almış değillerdir. Çocuğunuz için sünnet zamanı gelmiş ve uzman bir kişiye sünnet yaptırmak istiyorsanız, tam teçhizatlı bir hastanenin ve uzman bir cerrahın seçilmesi mecburidir. Çünkü müdahale sırasında yapılan en ufak hata çocuğun ömür boyu sorunlu kalmasına sebep olabilir.

 

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.