İlk Üç Ay İçinde İşitme Ve Göz Refle Testi Kalça Çıkığı Testi

Bebeği olacak ebeveynler daha hamilelik sonlanmadan bebeğin sağlıklı olup olmadığını merak ederler. Son zamanlarda gelişen teknoloji ile hamilelik döneminde anne karnından gerçekleştirilen ultrasonlarla bebekte gelişmiş olan bir özrün resimlenmesi çok kolay bir hal aldı. hem iç organlardaki hem kemiklerdeki hem de beyindeki sorunlar hamilelikte ultrason aşamasında belirlenebiliyor. Ve ebeveynler jinekolog doktor tarafından bebeğin özürlü olup olmadığı hakkında eğer özrü varsa ne hakkında olduğunu öğrenebiliyorlar.

Fakat bunun yanı sıra doğumdan sonra yapılması gereken bir takım testler bulunmaktadır. Bu testler ilk üç ayında yapılmalıdır. Çünkü bu aylar içinde bazı sorunların tedavisi yapılırken tespit edilemeyen özürler kalıcı olabilmektedir. Bu testleri işitme testi, göz refle testi ve kalça çıkıklığı testi olarak sayabiliriz.

Refle Testi

Pediatrik muayene esnasında yapılan refle testi, retina dekolmanı, katarakt, kornea sorunları gibi bir çok göz hastalığının tespiti için yapılmaktadır. Bu göz testlerine bebek ve çocuklarda sıklıkla rastlanan şaşılık ve asimetrik refraktif hatalar da girmektedir. Bu test esnasında her iki göze birlikte bakılır ve gözlerdeki anormallik gözlenmeye çalışılır. Test aşamasında bebeğin gözlerine kırmızı ışık şeklinde bir dalga verilerek bakıldığından bu testin ismi çoğunlukla kırmızı refleks testi olarak da anılır.

İşitme Testi

Genellikle sese tepki vermeyen bebekler için uygulanan bu test tıp dilinde BERA testi olarak bilinmektedir. Günümüzde her bin bebekten 2 tanesinin duyma engelli olarak doğduğu düşünülürse önemli bir test olduğu söylenilebilir. İşitme kaybı olan bebeklerin ruhsal, fiziksel ve bilişsel gelişimleri olumsuz bir şekilde etkilenmektedir. İşitme kaybı olan çocuklar konuşmayı da öğrenememekte ve bu sıkıntı çocukları istediklerini anlatamadıklarından agresif bir hale sokmaktadır.

Kalça Çıkıklığı Testi

Kalça çıkıklığı çoğunlukla doğumda veya doğumdan sonra bebeği bezleme ve kundak yapma hatalarından dolayı oluşmaktadır. İlk aylarda kalça çıkıklığı bebekte iyi bir muayene ve testlerle teşhis edildiğinde tedavi şansı yüksektir. Ebeveynlerin kalça çıkıklığını fark etmeleri oldukça kolaydır. Eğer bebek bacaklarını tam olarak yana açamıyorsa ve her iki bacak arasında bir miktar uzunluk farkı varsa o zaman bebekte kalça çıkıklığı olduğu düşünülebilir.

 

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.