Çocukta baş ağrısı

Bir çocuk sık sık baş ağrılarından şikâyet ediyorsa, mutlaka bunun önemli bir sebebi vardır. Baş ağrıları başlı başına bir hastalık olmayıp, vücudumuzdaki bir rahatsızlığın belirtisidir. Bu konuda tek istisna, migren denilen baş ağrılarıdır. Soğuk algınlığı, kronik nezle, ateşli romatizma hastalıkları ve ateşli hastalıklar kendisini baş ağrılarıyla belli eder. Baş ağrıları, ciddî organik hastalıkların da habercisi olabilirler. Böbrek iltihabı, menenjit, beyin urları, çene ve kemik hastalıkları, burun ve orta kulak iltihapları… Kandaki şeker oranının düşmesi de, şeker hastalarında sık sık baş ağrılarına yol açar. Sabahları görülen şiddetli baş ağrıları ise, yüksek tansiyondan kaynaklanabilir.

Okulda zorlanan veya problemleri çok olan çocukların sık sık baş ağrılarından şikâyet ettikleri görülür. Çevrenin basan konusunda çocuğa baskı yapması veya çocuğun basan hırsı baş ağrılarına sebep olabilir. Bu tür ağrılar genellikle alın bölgesini kaplar. Gerçek migrende ise alnın yan tarafları ve başın bütününün zonklayarak ağrı yapması söz konusudur. Hasta aynı zamanda ışıktan rahatsız olur ve kusar.
Migrenli çocukların, aile problemleri bulunduğu bir gerçektir. Şiddetli heyecanın da migren nöbetlerine yol açtığı söyleniyor. Acil durumlarda küçük çocuklara fitil, büyüklere ise dörtte bir ile bir arasında aspirin verilebilir. En önemli nokta, çocukların baş ağrılarına ciddiyete alınması gereğidir. Evvelâ yapılması gereken şey de, sıkı bir doktor kontrolünden geçmektir.

 

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir!

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.