6 aylık bebek neler yapabilir?Bebeğinizin Altıncı Ayında Fiziksel Gelişimi:

Artık dengeli bir biçimde oturabilir ve sırtüstü yatarken anneye ya da etraftaki bir eşyaya uzanarak kendisini oturur duruma getirebilir. 6 aylık bebek artık mama sandalyesinde otururken ona doğru sallanan nesneleri yakalayabilir. Doğduğu zamanki kilosunun iki katı veya iki katından biraz fazla ağırlığa sahiptir Büyüklerin kol ve bacaklarıyla yaptıkları hareketleri de taklit etmeyi becerebilir.

6 aylık bebek neler yapabilir

Altıncı Ayında Algısal ve Sosyal Gelişimi:

Aynadaki görüntüsünü ellemeyi, onunla konuşmayı çok severler.Çıkardığım sesler sizin çıkardığınız seslere pek bennzemez ama konuşmanın temeli olan sesler çıkartır Yine de bu sesler bile onu konuşuyormuş gibi görmenize neden olup sizi son derece sevindirebilir. sevincinizi belli etmeniz ses çıkardığında onu sevmeniz sesleri onunla beraber taklit etmeniz onda iyi bir şey yaptığını anlamsına yardımcı olcaktır. Sizin sevgi ve ilginizi kazanmak çin bu sesleri tekrar edecek, yeni sesler çıkarmaya çalışacak ve çok daha kolay konuşmaya geçebilecektir. Sadece sevdiği insanlara değil, sevdiği oyunlara ya da şarkılara da gülümsemeye başlayabilir.

6 aylık bebek neden sonuç bağlantılarını kurmayı öğrenmiştir; mesela bir oyuncağı öttürmek için üstündeki düğmeye basmak gerektiğini; plastik topunu oturduğu koltuktan aşağı hızla attığı zaman zıplayıp tekrar yere düştüğünü anlayabilmektedir. Artık oyunları daha eğlenceli olacaktır! Buarada düşürdüğü ya da gözden kaybettiği nesneleri aramaya başlar, arama davranışları da bu dönemden itibaren gelişmeye başlar.
Günde yaklaşık 11 saat uyur tabi bu 11 saatlik uykuyu yalnızca gece uyuyacak demek değil hala; arasıra geceleri uyandığı olabilir.

Erkek     Kız
Hesapla

Bebeğin persentil değerine bakarak gelişimi hakkında bilgi edinilir. Persentil değeri 3 ile 97 arasındaki çocukların gelişimi normal kabul edilir. 50 persentil değeri toplum ortalamasını gösterir. Yani bebeğinizin boy veya kilo persentil değeri 50 ise en optimal değerde olduğunu gösterir. 75-90 lara kayıyorsa toplumdaki diğer bebeklere oranla iri kabul edilir. 10-25 değerlerine doğru kayıyorsa toplumdaki diğer bebeklere göre daha cılız kabul edilir.

Ama persentil değeri 0-3 aralığındaysa gelişme geriliğinden bhasedilir ve mutlaka doktora başvurulmalı ve araşıtırılmalıdır.

Persentil değeri 97 üstü ise normal kabul edilecek değerlerden daha iri ve ileri kabul edilir ve bu da araştırılmalıdır. Hormon düzensizliği veya başka bir nedene bağlı olabilir.

6 aylık bebek

Oyun:

En sevdiği oyuncaklar bloklar, toplar, aynalar, tahta kitaplar, oyuncak telefon, bir de kutusundan fırlayıp duran yaylı kukla gibi!

Aşılarım:

Bu ay Hepatit B aşısı ve 5’li karma aşısının (Difteri-Tetanoz-Boğmaca, Çocuk Felci, Menenjit aşısı) 3.dozlarını olmalıdır..

Beslenme:

Artık yutma refleksi oldukça gelişmiştir. Ancak henüz dişleri olmadığı için katı gıdaları çiğneyemez. Sindirim sisteminin yağ ve karbonhidratları emme işlevi ve yabancı proteinlere karşı koruyucu mekanizması da yine bu dönemde gelişir. Bu geçiş döneminde ona verilmeye başlanan ek gıdalar yumuşak ve düşük allerjenik özellikte olmalıdır. Bebek için anne sütünün yanısıra en uygun besleyiciler unlu, mamalar ve yoğurttur. Allerjen olmadığı için pirinç unu tercih edilebilir.

Dördüncü ayından sonra meyve ve sebze püreleri yemeye da azar azar başlayabilir. Sebze pürelerini patates, havuç, kabak ve pirinç ile hazırlayablirsiniz. Elma, şeftali gibi meyvelerin pürelerini de severek yiyecektir. Vitaminlerini kaybetmemeleri için bu püreleri yaparken cam rende kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca portakal ve mandalinaya da bu ay başlayabilir.

Bebeğim ve Ben’den Anneye Not:

Bebeğinizin konuşma yeteneğini geliştirmesine yardımcı olmak için;

• Onunla yavaş ve tane tane konuşun
• Kısa cümleler kurun ve etraftaki objeleri, isimlerini söyleyerek ona tanıtın
• Bebeğinizin çıkardığı sesleri tekrar edin. Bir süre sonra bu sesleri düzeltip, değiştirerek ondan tekrar etmesini isteyin
• Tekrarlar üzerinde yoğunlaşın. Örneğin sürekli aynı şarkıyı ya da ninniyi söylemek sadece bebeğinizi eğlendirmekle kalmaz öğrenmesine de yardımcı olur
• Ona sürekli kitap okuyun. Artık sizi sadece dinlemekle kalmayacak, kitaptaki resimleri sizinle birlikte incelemekten de zevk alacaktır
• O, çeşitli sesler çıkarıp konuşma denemeleri yaparken onu susturmayın, tam tersi devam etmesi için teşvik edin.

İlginizi Çekebilir

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

0 0

Bebeğim doğduğunda 2.5 kiloydu şu an 6 aylık bebeğim 6 kilo normal mı kilosu sizce

 ecem doğan 10 Temmuz 2017 Cevapla
0 0

bebeğim 6. ayını bitirdi. Kendisine masaj yapılmasına bayılıyor. Ona masaj yapıyor olmamın bir sakıncası olduğunu düşünmüyorum.

0 0

Bebeğim 6. ayına girdi. Ek gıdalara başlamak istiyorum. Bal yedirmemin bebeğim için bir zararı olur mu? Orjinal bal tabiki kullanacağım.

0 0

Bebeğim 6 aylık oldu. Onun gelişiminin düzenli olarak kontrol ettirmek istiyorum. Bu yüzden de bir çocuk gelişimi uzmanına gidiyoruz. Bütün annelere tavsiye ederim.

 Hatice Durak 4 Temmuz 2017 Cevapla
0 0

İyi günler 6 aylık bir bebek evlat edinmeyi düşünüyoruz. 6 aylık bebek kaç saat uyumalıdır, mamayı ne sıklıkla vermeliyiz, bana bağlanabilmesi için neler yapmalıyım? Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

 nuray pak 2 Temmuz 2017 Cevapla
0 0

6 aylık bebeklerin emeklemesi normal mi? Belki bi yanlış yorumluyorudur ama bebeğim sanki emeklemeye çalışıyor gibi. Eğer erken emeklerse yürümeye de erken başlayabilir mi?

0 0

Bebeğim 6. ayını bitirmek üzere. Onun esnek bir vücuda sahip olduğunu düşündüğüm için ileride jimnastik kursuna yazdırmak istiyorum. İlerideki yaşamına olumlu etki etmesi adına bu aylarda bu konuyla alakalı neler yaptırabilirim bebeğime?

 Binnaz doğru 27 Haziran 2017 Cevapla
1 0

Bebeklerin ilk 6 aylık dönemi hem fiziki hem de ruhsal gelişimi bakımından son derece önemli bir dönemdir. Doğru beslenme ve bakım ile bu dönemi en ideal bir şekilde geçirmek bebeğin tüm hayatını etkileyecek oneme sahiptir.

 zeynep toy 23 Haziran 2017 Cevapla
1 3

Bebeğimin dişleri sanırım çıkmaya başlıyor. Dİş çıkarması bu ayda normal mi? Bebeğim 5. aynı yeni bitirdi. 6. aya girdi.

 nurdan doğu 22 Haziran 2017 Cevapla
2 0

Arkadaşımın kızı 6 aylık. Ona gelişimini destekleyici oyuncak almak istiyorum. 6 aylık bebekler için eğitici oyuncak önerir misiniz.

 yıldız yaman 20 Haziran 2017 Cevapla
0 0

bebeğim 6. ayına girdi. artık gönül rahatlığıyla oturur pozisyonda onu bırakabilir miyim?

 Tuğba Tok 17 Haziran 2017 Cevapla
0 0

Bebeğim 6. aya yeni girdi ve aşırı ağlıyor. Gaz sancısı çekip çekmediğini nasıl anlayabilirim?

 Nazlı girgi 13 Haziran 2017 Cevapla
0 0

Benim bebeğim 6 ayını geçen hafta bitirdi. Ama katı gıdalara başladığımızda beri pek emniyet eskisi gibi. Acaba yanlış mı besliyoruz. Anne sutu onemli çünkü.

0 0

Bebeğimin 6 aylık aşılarını yeni yaptırdık. Yalnız biraz hastaydı. Doktor bir şey olmaz yaptırın dedi. Yaptırdıktan sonra bebeğin şu an biraz ateşi çıktı. Bilmiyorum belki de ben abartıyorum inş. bir şey olmaz.

 Resmiye kalkan 6 Haziran 2017 Cevapla
0 0

Bu siteye çok teşekkür ediyorum. Yeni anneyim ve merak ettiğim soruların cevaplarını kolayca öğreniyorum. Açıklayıcı konu la ile çok fayda sağlıyorsunuz. Bebek sahibi olanlar için faydalı bir site

0 0

6. ayına kadar diş çıkarmayan bebeğimin nihayet ilk dişleri patlamaya başladı. D işağrısından heralde emmesi de zor oluyor. Emerken ara verip ağlıyor. Katı gıdalara da geçmeye başladık.

0 0

Bebeğim dün itibariyle 6. ayını doldurdu. Devamlı onunla konuşuyorum ve ona hikayeler anlatıp kitap okuyorum. anne bebek iletişimim bebeğin sağlıklı gelişimi için çok önemliymiş.

0 0

Bebeğimin 6 aylık olduktan sonra katı gıdalara pek alıştıramadık. çok emiyor ama katı gıdaları az yiyor. Bunun bir zararı olur mu ya da emmeyi azalmam gerekiyor mu. Her istediğinde emzirin demişti doktorlar.

0 0

Bebeğim 6 aylık ve dişleri daha çıkmadı. Bu normal midir. Normal diyorlar am çevremdeki bebeklerin dişleri 6 ay dolmadan çıkmaya başladı. Benim bu diş çıkmasını hzılandırmam için yapmam gereken bir şey var mı?

 gamze çelik 10 Mayıs 2017 Cevapla
0 0

Benim küçük bebeğim henüz 5 aylık. Bebek gelişimi konusunda çok makale okudum. Boyu ve kilosu yüzde 10 persentil değerinde. Sizce ne yapmam lazım boyunun ve kilosunun daha sağlıklı gelişmesi için.

0 0

Benim bebeğim 6 aylık oldu. Katı gıdalara başladık. Yumurta alerji yapar mi onu sormak istoyorum bir de ilk olarak hangi besinleri vermeye başlayalım.

0 0

Ayşe hanım bazı bebekler çok fazla hareket etmeyi sevmezler. Ellerinden tutarak yere bastırmayı deneyebilirsiniz. Eğer bebeğiniz sert bir şekilde yere basabiliyorsa kaslarında ve taban yapısında hiç bir problem yoktur eğer yere basmakta zorluk çekiyorsa o zaman uzman bir doktora başvurmanızı tavsiye ediyorum

0 0

Bebeğimin 6 aylık olmasına 4 gün var. Artık katı gıdalara geçmeye başlayacağız.ne vermemiz gerekiyor ya da şöyle diyeyim mutlaka vermemiz gereken besinler ve hangi sırayla vermeye baslayabiliriz.

0 0

Bebegimin bingildagi 6 aylık olmadan kapandı. Doktor olabilir erken kapanabilir dedi ama gene de kontrole çağırdı kafa ölçümü takip edecekmiş. 6 aylık bebekte bingildak kapanması doğal olabilir mi?

Bizim bebeğinizin 6 aylık oldu ama hala dişleri çıkmadı normalde 5 aylıkken çıkmaya başlaması gerekmiyor mu. Biz d vitaminini kesmiştik ondan olabilir mi?

0 0

6 aylık bebeğim için gün içinde yürüme ve egzersiz hareketleri yaptırıyorum, ellerinden tutarak yere basmasını sağlıyorum acaba bu bebek için yararlı mı zararlı mı?

Mrb benim bebeğim 6 aylık ama sanki çok hareketsiz. Diğer bebeklere bakıyorum durmadan haretlet edip ellerini kolarınını sallıyor. Benimki fala hareket etmiyor bir de uyumayı çok seviyor sizce doktora götürlmeli miyim.