Bebeklerde ishal

İlk yıl içinde, özellikle ilk aylarda, be-bekte ishal olaylarına sık sık rastlanır. Bu durumlarda da, soruna serinkanlı­lıkla ve sorumluluk duygusuyla yaklaş­mak en doğrusudur.
Biraz önce de belirttik: İshal duru­munda kaka yalnız sıvı değildir, aynı zamanda kaka yapma sayısı da gün­de 5 ile 6’yı bulur; bu sayının bazen 1S’I bile geçtiği olur. Dışkı sıvı halde, genellikle de açık renktedir. Asitli oldu­ğundan makat derisini kolayca tahriş edebilir. Bu olayda her şeyden önce dışkıda sümüksü madde ve kan olup olmadığına bakmak gerekir. Bunlar mide ve bağırsakta ciddi bir hastalığın belirtileri olabilir.

Bu durumda hemen hekime haber verilmelidir. İshal sırasında, bebeğin ağırlığında bir azalma olursa yani kilo yitiriyorsa. dikkatli olmak gerekir. Bebek birden­bire zayıflamışsa ve çok sürekli kilo yi­tiriyorsa, hastaneye yatırılması söz ko­nusu olabilir. Bu çağda ishaller çocuk­ların yaşamını tehlikeye sokan en önemli hastalıklardandır. Nasıl davranmalısınız?

Yukarıda değinilen ciddi durumların dışında, biraz sabır, biraz da sorumlu­luk duygusuyla ishal evde de denetle­nebilir.
Verilen süt miktarı bir süre için azal­tılır. Onun yerine başka sıvılar (papat­ya çayı, çay, su) verilir. Sütün hazırlan­masında da değişiklik yapılır. Sözgeli­mi, daha önce 100 el suya 4 ölçü süt­tozu katıyorsanız, birkaç gün içinde 100 cl su+ 3 ölçü süttozu vermeniz gerekir. Normal beslenmenin yeniden başla­masında acele etmemekte yarar var­dır.
Ne kadar önemsiz olursa olsun, mi­de ve bağırsaklarında herhangi bir ra­hatsızlık geçirmiş bir bebeği mutlaka yemek yemeye zorlamaktan kaçınıl­malıdır.

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.