Bebek İçin Anne Sütü Yeterli Midir?

Tüm annelerin en çok endişelendiği ya da merak ettiği şey sütünün yeterli olup olmadığıdır. Her emzirme sürecinde bebeğinizin ne kadar süt aldığını bilebilmek aslında mümkün değildir.

Öncelikle bebeklerin doğumdan sonra kilo kaybettiklerini ve yaklaşık iki haftalık dönem içinde verdikleri kiloyu geri aldıklarını bilmeniz gerekir. Eğer bebeğinizin kilo alımında sıkıntı varsa, daha yakın aralıklarla doktora görünerek kilo takibine girmekten çekinmeyin.

Yeni doğan bir bebek günde 8-12 kez emebilir, bu da 2-3 saatte bir bebeğinizi emzirmeniz anlamına gelir. Bebeğinizin 10 ve 14. günler arasında, 3 haftalık, 6 haftalık, 3 aylık ve 6 aylık olduğu dönemlerinde daha sık emmek isteyeceğini unutmayın.

Bebeğin kilo takibi ve sağlık izlemleri sırasında bir ay için normal-den biraz az kilo alması sizi hemen paniğe sokmamalıdır. Zaman zaman sağlıklı bebeklerde de bu tür değişikliklere rastlanabilmektedir. Bu konuda endişeye kapılmanız sütünüzün azalmasına yol açabilir. Kilo alımında azalma olan bebek, bir çocuk doktoru tarafından değerlendirilmeli; anne sütünü arttırma ve beslenme yöntemleri birlikte gözden geçirilmelidir. Bu bebeklere hemen mama başlanmamalıdır. Yakın zamanda bebeğin tekrar kilo kontrolü yapılarak durumun kontrol altına alınıp alınmadığını gözlemlemek gerekebilir. Eğer doktorunuz şüphe duyarsa bebeğinizden bazı testler isteyebilir. Kilo alımı sağlığın en önemli göstergesidir ve kilo alımındaki sorunlar idrar yolları enfeksiyonu gibi bazı hastalıkların ya da sorunların varlığını işaret edebilir.

Bebeğim Yeteri Kadar Emiyor mu?

  • Bebeğiniz emerken göğüslerinizde hafif çekilmeyi hissedebilirsiniz.
  • Bebeğinizin yutkunup yutkunmadığını siz de gözlemleyebilirsiniz.
  • Emzirmeden önce dolu ve sıkı olan göğüslerinizin, emzirmeden sonra boş ve yumuşak olması size bebeğin emdiği bilgisini verir.
  • Bebeğin, ilk bir ayda gün içinde 6-8 kez bezini ıslatması gerekir. Bir ıslak bez normal bir beze 2-4 çorba kaşığı su dökmekle aynı ağırlıktadır. Eğer sık idrar veriyorsa bebeğiniz iyi emiyordur.
  • Bebeğiniz yeterli emiyorsa normal sıklıkta ve kıvamda kaka yapacaktır.
  • Bebeğinizin cilt tonu iyi beslenmiş olmasının bir göstergesidir.
  • Emzirmeden sonra bebek mutluysa, uyuyorsa veya uyanıkken aktifse yeteri kadar besleniyor demektir.
  • Bebeğin ayına göre uygun kilo alması yeterli beslenmenin en doğru göstergedir.

Bu göstergeler dışında bebeğiniz bütün gün uyuklar pozisyondaysa, emmekle ilgilenmiyorsa, her beslenme sonrası bir çorba kaşığı veya daha fazla kusması varsa doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Bir şeylerin yanlış gittiğini düşünüyorsanız doktorunuza danışın ve kilo takibini unutmayın.

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.