Bebek biberonu nasıl ısıtılır

Eğer bebeğinizi emzirmiyor ve biberon ile besliyorsanız, ısıtma yöntemi, biberona anne sütü mü yoksa başka süt mü koyduğunuza göre değişir. Aşağıdaki uygulamalardan size uygun olanı seçerseniz bebeğinizi sağlıkla ve güvenle beslemiş olursunuz.

Formül süt ile biberon ısıtma

1. Biberon ısıtıcısı satın alın: Eğer bebeğiniz gecenin bir yarısı acıkıyorsa ve ona süt ısıtmanız gerekiyorsa bu en iyi ve en kolay yoldur. Bu ucuz cihaz sayesinde donmuş sütü ısıtmak için ayrıca su ısıtmaya ve de sütün ısınmasını beklemeye gerek yoktur. Sadece süt şişesini içerisine katın ve bir dakika sonra sütünüzü ılık olarak alın. Fakat dereceyi aşırı sıcak olarak belirleyip de çocuğunuzu yakmamalısınız.
2. Süt şişesini ılık su içerisine koyun: Bu yol her ne kadar en ucuzu olsa da, plastik şişede duran sütler için kesinlikle sağlıklı değil. İlk olarak şişeniz kesinlikle steril bir cam olmalı ve su da sıcak değil, ılık olmalıdır. İsterseniz ılık suyu şişenin üzerine dökerek ısıtabilir, isterseniz de içinde süt olan cam şişeyi ılık su kabında 5 dakika kadar bekletebilirsiniz.
3. Kesinlikle mikro dalga fırın kullanmayın: Mikro dalga fırınlar içerisindeki maddelerin her tarafını eşit sıcaklıkta tutar, bu nedenle de bebeğinizin yanma şansı artar. Ayrıca ısıtma yolu nedeniyle süt içerisindeki bağışıklık sistemini güçlendiren nötrojenleri öldürür.

Anne sütü ile biberon ısıtma

1. Isıtmayın, sadece ılıtın: Aşırı sıcak, anne sütü içerisindeki enzimleri yok eder ve bağışıklık sistemini güçlendiren besinleri öldürür. O yüzden sütü en fazla oda sıcaklığına getirmeli ve bebeğinize bu şekilde içirmelisiniz. Üstelik böylelikle sıcak süt, plastik şişelerin içerisindeki zararlı maddeleri de çözmemiş olacaktır.
2. Donmuş anne sütlerini ısıtmak için: Yapmanız gereken yine yukarıdaki gibi şişeyi oda sıcaklığına gelene kadar, kesinlikle sıcak değil, ılık su içerisinde bekletmektir ve hiçbir zaman sütü güneş altında çözülmeye ya da ısınmaya bırakmamalısınız, çünkü içerisinde bakteri oluşumu başlar.
3. Ilık suyu sürekli olarak yenileyin: Donmuş anne sütünü ılık su içerisinde çözmek pek kolay bir iş değildir, sürekli olarak ılık su soğur. Bu nedenle belli aralıklarla suyu kontrol etmeli ve aşırı soğudu ise başka bir ılık su tabağı ile değiştirmelisiniz.
4. Kesinlikle ocak ya da mikro dalga fırın kullanamazsınız: Süt aniden ısındığı için mikro dalga ve ocak kullanmanız süt içerisindeki faydalı olan tüm besinleri öldürecektir. Yani kısaca anne sütünü ısıtmanın tek yolu, belli bir süre bekleyerek ılık su içerisinde tutmaktır.

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.