Anne sütü ile beslenme ve önemi

anne sütü
Sağlık kavramı günümüzde yeni bir anlam ve şekil kazanırken bu çerçevede anne sütü ve em­zirme hem ülkemizde hem de dünyada artan bir öneme sahip olmaktadır.

Anne sütü alan bebekler, hayata iyi bir baş­langıç yapmış olurlar. Üst solunum yolu, ishal­ler, alerjik rahatsızlıklar, otit, ve dış çürümeleri­ne karşı korunmuş olurlar. Hiç bir ücret ödeme­den sahip olduğumuz anne sütü anne ve bebek arasındaki iletişimi de güçlendirmektedir. Isıtma yada soğutma işlemi uygulamadan her an her yerde rahatlıkla verebileceğimiz anne sütü steri­le uygun sıcaklıktadır.

Maliyet açısından daha pahalı olan hazırın kullanımı anne sü­tüne kıyasla zordur, üstelik sosyoekonomik ola­rak geri olan toplumlarda hazır mama ve bibe­ron kullanımı; kullanım önerilerine uyulmaması ve hijyen koşullarının sağlanamaması sonucu bebek sağlığınıannelerini emerek anneden bebeğe geçen antikorlar sayesinde yaşamın ilk aylarında pek çok bulaşıcı hastalı­ğa karşı korunmuş olurlar. Bu ne­denle anne sütü bebeğin ilk aşısı olarak kabul edilir. Bebeğin zeka­sına 8 puanlık katkısı da söz konu­sudur. mamalar daha olumsuz etkilemektedir.

Bebekler sadece annelerini emerek anneden bebeğe geçen antikorlar sayesinde yaşamın ilk aylarında pek çok bulaşıcı hastalı­ğa karşı korunmuş olurlar. Bu ne­denle anne sütü bebeğin ilk aşısı olarak kabul edilir. Bebeğin zeka­sına 8 puanlık katkısı da söz konu­sudur.

Anne sütünün kadın sağlığına olumlu katkılarını da unutmamak” gerekir. Emziren annelerin ilerde meme ve yumurtalık kanserine yakalanma riski düşüktür. Emzirme sayesinde gebelikte aldıkları kilolardan daha çabuk kurtu­labilirler. Çünkü emzirme esnasında kalori har­carlar ve uterus kasılması da olduğu için do­ğumdan sonra rahimleri daha çabuk toparlanıp eski haline gelir. Ayrıca annesini emen kız be­beklerin de ilerde meme kanserine yakalanma riskinin daha düşük olduğu saptanmıştır.

Bu denli önemi olan anne sütünü ve emzir­meyi önemsemeli ve emzirmeyi teşvik etmeliyiz. Emzirmenin doğumdan sonra hemen ilk yarım saatte başlaması ve emzirmenin devam ettiril­mesi gerekir.

Annenin ağrılarının olması yada pozisyonu alamaması emzirme için engel değildir. Sağlık çalışanı veya hastanınbiryakını ile bu gerçekleş­tirilebilir. Önceleri yatarak emziren anne kendini iyi hissettiğinde oturarak da emzirebilir. Emzirir­ken annenin rahat pozisyonda olmasına özen gösterilmeli sırtına ve kolunun altına konulan bir destek anneyi rahatlatacaktır.

Bir elle bebek tutulurken,.diğer., elle meme dört parmak alttan bir parmakla üstten C şeklinde adeta bebeğe ikram edercesine tutulma­lı sadece memenin ucu degıl are-oia kısmı da verilmelidir. Emzirme­nin süresi 4-20 dakikaarası farklılıklar olabilir. Önsüt daha sulu, dolayısı süt ise daha yağlıdır ve bebeğin enerji ihtiyacını karşılar. Bu nedenle bebek bir memeyi uzun emmeli süt bit­tikten sonra diğer memeyi emdirmeli ve bir son­raki emzirmede en son bırakılan memeden baş­lamak sureti ile dönüşüm sağlanmalıdır. olmakla be­raber bebekler

Her emzirmeden sonra bebeğin gazı çıkartı malı ve aspirasyon riskine karşı bebek yan yat malıdır. Bebek’ her istediğinde emzirilmelidir. Ancak bebekleryeni doğan döneminde günün bü­yük bölümünü uyuyarak geçirirler. Bu nedenle uyanmamışlarsa ikinci saatin sonunda uyandın malı ve emzirilmelidir. Gece emzirmenin yapıl­ması anne sütünü artırır ve bebeğin kan şekeri­nin düşmemesi açısından bir gerekliliktir.

Annenin bebeğine karşı duyduğu güzel duygu­lar ve kendini güvende hissetmesi oksitosin ref­leksini uyararak sütü artıncı rol oynar. Korku, şüphe, kaygı annenin kendini kötü hissetmesine ve oksitosin refleksinin baskılanmasına ve sütün azalmasına neden olur. Dünyaya yeni bir canlı getirmiş olmanın sorumluluğu, hormonal deği­şiklikler, hospitalizasyon, ağrı annede korku ve paniğe neden olabilir.

Anne sütünü arttıran besinler

Emzirmeyi etkin şekilde sürdüremeyebilir ya­da sürdürmek istemeyebilir. Bu nedenle sağlık çalışanları hastaya yardımcı olurken hasta yakın­larını da hastaya olumlu katkıları için motive et­melidir. Beslenmenin emzirme üzerinde etkisi büyüktür. Bol sıvı alınması, üç ana öğün ve üç ara öğün yapılması, günlük yediklerimize ilave olarak iki bardak süt içilmesi, yiyeceklerimizi iki katına çıkarmamak ve emziklilik döneminde rejim yapa­mamak beslenmenin ana temasını oluşturur.

Anne sütünün sağılmasındaki değişik yöntemler

Anne sütünü ne sıklıkla boşaltmalıdır

Anne sütü ile hazır mamanın gaz yapma derecesi

Anne sütünün bebek ve annesi için önemi

Anne sütü dondurma ve çözme

Dinlenmek, stresten uzak kalmak, iyi beslen­mek anne sütünün artması ancak unutulmamalıdır ki anne sütünü artıran en önemli et­ken bebeğin memeyi emmesidir. Emzirmenin sağlanması ve sürdürülmesi için anneninşvike, desteğe ve yardıma ihtiyacı vardır.

Bebeğin anne sütü ile doyduğunu nasıl anlarız?

Bebek günde en az 8 kez 15-20 dakika kesintisiz emiyorsa, bebeğin ağlaması, kucağa alma gibi uyarılar ile memeden süt akıyorsa, bebek emerken yutma sesi duyuluyorsa, bebek günde en az 6 kez kaka, 6-10 kez çiş yapıyorsa, 2. Haftada doğum kilosuna ulaşıyorsa doyuyordur. Her hangi bir endişe olduğunda bebeği hemen tartmak gerekir. Doktora sormadan kesinlikle anne sütü dışında bir şey vermemek gerekir.

Anne sütü nasıl saklanmalı?

Bebeğini dondurmuş ve de çözmüş olduğu sütler ile daha sonra beslemek isteyen anneler aşağıdaki kurallara kesinlikle uymalı ve bebeğin sağlığı için hiçbirisini atlamamalıdır.

Sütünüzü nerede saklamalısınız?

Sütünüzü saklayacak olduğunuz şişelerde ilk olarak hijyene önem vermelisiniz. Bu şişeler sağlam kapaklı cam ya da sert plastik olabilir, fakat kesinlikle hava almaması için güvenli, hatta vidalı kapağa sahip olanları tercih ediniz, birçok bebek ürünleri satan mağazalarda da, anne sütü saklama kapları satılmaktadır.
Dışarı süt çıkmaması ve içeri herhangi bir maddenin girmemesi için de kapağı sıkmak zorundasınız.

Ne kadar anne sütü saklanabilir?

Anne sütünü saklamanın en güvenli ve kolay yolu, bebeğinizin tüketeceği kadar şişeleme yapmaktır. Eğer yüzlerce gram sütü dondurur ve hepsini çözerseniz maalesef tekrar dondurma şansınız olmamakta. Örneğin bebeğiniz tek seferde 150 gram süt tüketiyorsa, aynı şişede daha fazlasını dondurmanız, içemediğini dökmeniz anlamına gelmektedir.

Anne sütü ne kadar süreyle saklanabilir?

Sütünüzü aldığınız ve şişelediğiniz gibi derin dondurucuya koymak zorundasınız, ayrıca üzerine tarihlerini belirten küçük etiketler yapıştırmanız, herhangi bir yanlış yapmanızı engeller.
1. Anne sütü oda sıcaklığında en fazla 5 saat dayanabilmektedir.
2. Normal dondurucunuzun en soğuk bölgesinde, yani en arkasında 7 güne kadar saklanabilir.
3. Derin dondurucunuzun en arkasında ise, her ne kadar daha da fazla dayansa da, 3 ay saklama süresi önerilir.

Anne sütü alan, sağlıkla beslenen bekelerle sağlıklı ve mutlu toplumlar oluşturmak dileği ile…

Hatice OZANTURK

Kadın Doğum Kliniği Hemşiresi

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

0 0

Bebek emzirirken kadının bebeğin tutma açısı nasıl olmalıdır. Anne sütünü bebeğe verirken dikkat etmesi gerekenler nelerdir. Ve anne sütüne zarar veren besinler nelerdir.

0 0

Anne sütü oluşumu bana sorarsanız bir mucize durumudur. Bebeğin ihtiyacı olan tüm besinlerin, vitaminlerin, minerallerin barındırılması ve bu durumun bebek oluşumundan sonra hormonel olarak kadının vücudunun farklılaşması…

 nil köktun 19 Ekim 2017 Cevapla
0 0

Anne sütünün olmaması psikolojik bir durum mudur? Demek istediğim şey anne sütünün olması için kadının doğum yapması gerekir mi? Doğum yapmayan bir kadının annelik duygularını psikolojik olarak hissetmesi sütü olmasına yeterli midir? Yada bu durumun tam tersi?

0 0

Yeni bir bebeğimiz oldu ve eşimin süt verme sorunu var ve bebeğimizin sağlığı konusunda endişelerimiz var? Ve en çok merak ettiğimiz konulardan biri de bu durum bu seferlik bir durum mu? Bir sonra ki çocuğumuz da bu sorunla karşılaşır mıyız?

 pakize nur 15 Ekim 2017 Cevapla
0 0

Anne sütünün faydaları saymakla bitmez fakat çok merak ettiğim bir konu olan anne sütünün bir zararı var mıdır? Ve anne sütünün olmaması hormonsal bir durum mu? Ve bu durumun çözümü mümkün mü?

 sevtap erin 11 Ekim 2017 Cevapla
0 0

Bir yakınım çocuğuna 4 yaşına kadar anne sütü verdi bunun yan etkileri var mıdır? Ve psikolojik sorunlara sebebiyet verir mi? Bunu sormamın sebebi kritik dönem ile ilgili birkaç yazı okumuş olmam.

 seda acar 6 Ekim 2017 Cevapla
0 0

Eşim doğum yaptı ve ikiz çocuklarımız oldu fakat eşimin sütü çok az hatta bazen kan dahi emdiklerinden şüpheleniyoruz. Doktora gitmemiz gerekir mi? Ne yapabiliriz. Doğal bir yöntem var mıdır?

0 0

Anne sütünün daha çok olması için yapılması gerekenler nelerdir? Eşimin sütü az ve bebeğimize yeterli gelmediğini düşünüyoruz. Ve anne sütünün daha verimli olması için anne ne ile beslenmeli?

1 0

Ben ilk bebeğimi anne sütü ile beslenmesine önem göstermiştim. çocuğum şu an 5 yaşında ve de çok sağlıklı. Üstelik bende bebeğimi emzirdiğim için aldığım kilolarımı kolaylıkla verebilmiştim. Şimdi 7 aylık hamileyim. Bu benim ikinci çocuğum. Umarım bu hamilelik dönemimde aldığım kiloları kolaylıkla verebilirim.

 hasret soltaş 30 Eylül 2017 Cevapla
0 0

Benim bebeğim 6 aylık ve emmemeye başladı. Zaten fazla emen bir bebek değildi. Son bir haftadır emmeyi iyice bıraktı. Aile doktoruna söyledim kilosunun ayına göre iyi olduğunu söyledi. Ama bebek doğru düzgün emmiyor nasıl kilosu iyi oluyor anlamadım. Bu ilk bebeğim olduğundan ne yapacağımı bilemedim. Mama da vermek istemiyorum zira anne sütünün yerini tutmaz. Artık yavaş yavaş mamaya başlayacağım zaten başka çare yok.

    0 0

    Biz de aynı şikâyetle gitmiştik doktora. Doktor gelişim puanına baktı. Kilosunun yaşına göre çok iyi olduğunu söyledi. Bazı anneler özellikle ilk bebeklerde bebeğe anne sütünün yetmediğini ya da bebeğin fazla emmediğini düşünüyorlar ama bebek emmiyorsa ya da süt yetmezse başka bir şey de yemeyen bebek bu kiloyu nasıl alır diye sordu mantıklı geldi. 🙂

 pelvin kaçkar 29 Eylül 2017 Cevapla
0 0

Anne sütünün bebeğimi hastalıklara karşı koruyacağını biliyorum. Bu yüzden altı ay sadece anne sütü ile besledim bebeğimi. Şimdi 13. aydayız ve bebeğime anne sütü veremiyorum. çünkü sütüm kesildi. Bu vamana kadar aldığı anne sütü yeterli mi?

 ceren koç 14 Eylül 2017 Cevapla
0 0

Kızım bebeğini anne sütü ile besliyor. Fakat son günlerde sütünün rengi değişmeye başladı. Yediklerinden dolayı olabilir mi? Doktora gitmeye gerek var mı?

0 0

Ben bebeğimin anne sütü ile beslenmesine özen gösteriyorum. Fakat bebeğimi emzirirken göğsümde meme uçlarında acı hissetmeye başladım. Yanlış emzirme şeklinden kaynaklandığını söylüyor çevremdekiler. Bu durumun bebeğime bir zararı dokunur mu?

 sevinç eren 27 Ağustos 2017 Cevapla
0 0

Anne sütünün öneminin farkındayım. Fakat sütüm ne yaparsam yapayım gelmiyor. Bunun için bir öneriniz var mı?

 sümeyra yumru 17 Ağustos 2017 Cevapla
0 0

Bebeğimi anne sütü ile beslenmesine önem veriyorum ve özen gösteriyorum. Bebeğimin çok fazla gaz problemi çekmesi beni huzursuz ediyor. Bunun anne sütü ile bir alakası var mıdır?

 zeliha ak 8 Ağustos 2017 Cevapla
0 0

Benim sütüm gelmediği için bebeğimi süt annesi emziriyor. Çünkü bebeğimin anne sütü almasına önem veriyorum.

 meryem pehlül 5 Ağustos 2017 Cevapla
0 0

Anne sütü bebekler için çok önemli. Ben bebeğimi sürekli anne sütü ile besliyorum. Bu hem onun sağlıklı gelişimi için hem de emzirerek onunla güvenli bir bağ oluşturabilmem için çok faydalı.

 leyla köşker 31 Temmuz 2017 Cevapla
0 0

Ben gelinime torunumu anne sütü ile beslemesini sürekli söylüyorum. Fakat çalıştığı için süt sağma işlemine bir türlü alışamadığından mama kullanıyor. İşten geldiğinde emzirmeye çalışıyor.

 dilara şahin 30 Temmuz 2017 Cevapla
0 0

Beni de annem anne sütü ile 2 yaşıma dek emzirmiş. Bende çocuğumu 2 yaşına dek emzirmek istiyorum fakat çalıştığım için sütümü sağıyorum. Umarım sağma süt ile normal emzirilen süt arasında fark yoktur.

0 0

Ben bebeğim için anne sütünün çok önemli olduğunu düşünüyorum. Doğal bir antikor ve bağışıklığı içinde oldukça faydalı. Bu yüzden bebeğime anne sütü vermeye çok özen gösteriyorum.

 Pınar yora 18 Temmuz 2017 Cevapla
0 0

Bebegim icin anne sütünün onemini biliyorum. Fakat sütümün bebegimi doyurup doyurmadığını anlayamıyorum. Umarım doyuyordur.

 ceyda zeyrek 10 Temmuz 2017 Cevapla
0 0

İyi akşamlar. Benim 20 aylık bebeğim var. Sütümün rengi biraz sarıya döndü gibi. Acaba bebeğim 2 yaşına basmasına 4 ay kaldı. Emzirmeyi bırakmam mı gerekir artık. Yoksa tam 2 yaşına bastığında mı kesmeliyim.

0 0

Merhaba. Ben grip ya da nezle oldum sanırım. Bebeğim 8 aylık. Emzirmeye devam ediyorum bebeğimi. Hastalığım ona da geçer mi? Emzirmeyi kesip mama mı vermeliyim?

 melisa gök 5 Temmuz 2017 Cevapla
0 0

Bebeğim 14 aylık. Hala emzirmeye devam ediyorum. Tabi ek gıdalarla takviyede bulunuyorum. Doğum sonrası kilolarımdan kurtulmak istiyorum. Bu yüzden diyete başlayacağım. Bu benim sütümün verimliliğini etkiler mi?

0 0

Ablam çalıştığı için bebeğine ben bakıyorum. İşe gitmeden önce sütünü sağıp saklıyoruz ve yiğenim acıktıkça sütü veriyorum. Dolaptan çıkardıktan sonra herhangi bir ısıtma işlemi uygulamıyorum. Biraz ılıdıktan sonra veriyorum. Yanlış bir şey yapmıyorumdur umarım.

 resmiye boz 2 Temmuz 2017 Cevapla
0 0

iyi akşamlar. Sanırım sütüm bebeğim için yeterli değil. Anne sütünü arttırmak için ne yapabilirim. Bol şekerli şeyler yememin bir faydası olur mu? Sütümün yeterli olup olmadığını nasıl anlayacağım?

 ece şahin 30 Haziran 2017 Cevapla
0 0

Komşumuzun yeni bebeği oldu. Fakat sütü yeterli miktarda gelmiyor. Anne sütü önemli diye süt anne arayışına girdi. Bir başkasının sütü bebeğe zarar verebilir mi? Sonuçta anne sütü ile annede olan birçok hastalık bebeğe geçebilir.

0 0

Anne sütünün bebek için hayati önemi önemi vardır. bebeğin hem bağışıklığı için yararlı hem de emzirmenin anne bebek arasında güvenli bağlanmanın oluşmasına yardımcı olduğundan annelerin bebeklerine mama yerine anne sütü vermeleri gereklidir.

 Kiraz bayrakci 27 Haziran 2017 Cevapla
0 0

Anne sütünde doğumdan itibaren bebeği hastaliklardan koruyan antibiyotiklere varmış. ilk 6 ay bebegi koruyan anne sütü emen bebek kolay kolay hastalanmaz. Allah’ın bu mucizesini de göremeyen evrimcilerin hala saçmalıklarla inanmaları inanılmaz.

 ilknur aktay 23 Haziran 2017 Cevapla
0 0

iyi günler. yeni doğum yaptım. Fakat sütüm çok a geldiği için bebeğim yeterince beslenemiyor. Bebek maması kullanmak zorunda kaldım. Önerebileceğiniz bebek maması varsa çok yardımcı olursunuz.

 ezgi çolak 22 Haziran 2017 Cevapla
0 0

İyi günler. Çalıştığım için bebeğimi gündüz emziremiyorum. Ben yokken de anne sütü alabilmesi için Göğüs pompası kullanıyorum. Sağmış olduğum bu sütü kaç saat içerisinde bebeğimin tüketmesi gerekiyor?

 burcu çolak 20 Haziran 2017 Cevapla
0 0

Bebeğim için sütümü arttımak için neler yapabilirim?

0 0

Anne sütünde prolaktin hormonu ne işe yarıyor?

 Safiye ekici 11 Haziran 2017 Cevapla
0 0

Arkadaşlar bebeği emzirme pozisyonu ve şekli çok önemliymiş. Doğru emzirme pozisyonunda emzirilen bebek hem daha iyi besleniyor hem de bebeği emzirme sıklığı da önemli. Bebek ne kadar emerse sütünüz de o kadar artıyor.

0 0

Anne sütünün faydasını biliyorum. Bebeğini de emzirmeye çalışıyorum fakat calistigimdan dolayı sütümü sagmak zorunda kaliyorum bazen. Normal emmesi ile sagilmis sütü alması arasında fark var mı yoksa ülke emzirmeli miyiz?

0 0

Anne sütü de hayatın mucizelerinden biridir. Bebeğin hayatın özellikle ilk 6 ayında her ihtiyacını karşılacayak içeriğe sahiptir. Allah’ın bize verdiği bu mucize için ne kadr şükretsek az. Bebeğe mutlaka anne sütünü vermeli ve ilk 2 yıl boyunca emzirmeyi bırakmamalıyız.

 fatma karakul 2 Haziran 2017 Cevapla
0 0

Anne sütü içinde bebeğin ihtiyacı olan hemen tüm vitamin ve mineraller vardır. 6 ay olana kadar bebeğe su bile verilmez. Anne sütü bebeği hem besler hem de anneden gelen antikorlara sahip içeriği ile bebeği hastalıklardan korur.

0 0

Benim bebeğimin gaz sorunu var. Anne sütü emen bebeğin annesi de yediklerine dikkat etmeli ditorlar. Benim yediklerimin bebeğin gaz sorunu yapma durumu nedir tam olarak?

0 0

Ben çalıştığım için sütümü sağıyorum. Ama tabi mümkünse en iyisi bebeğin emmesi. Anne ile bebek arasındaki iletişim ve bağ için mümkün olan her zaman bebeği emzirmeliymişiz. Ama ne yazık ki ben çalıştığımdan her zaman emziremiyorum sütümü sağıyorum.

0 0

Anne sütüne geçen ilaçlar bebeği ne derecede etkiliyor. Yani ne kadar geçiyor. Bebeğiimi emziriyorum bebeğim 8 aylık ama migren hastalığım var ve hemen hemen tüm ilaçlar anne sutune geçiyor.

Anne sütünü artırıcı besinler diye aslında bir şey yok. anne sütünü artıran en iyi besin su emziren bir kadının gün içinde üç litre kadar su tüketmesi lazım çünkü en fazla süt yapan şey sudur inanmayın helva ye soğan ye v.s denilen kocakarı masallarına

0 0

Anne sütü bebeğin tüm vitamin ve generallerinin karşılıyor. Böyle bir mucize karşısında bile hala müslüman olmayanlara şaşıyorum. Sadece besin değil ilk 6 ay bebeği hastalıklara karşı koruyan faktörleri de iceriyormuş anne sütü.

0 0

Benim bebeğim 5 aylik. Emiyor fakat sütüm maalesef yetmiyor. Anne sütünü arttırıcı besinler diye internetten çok araştırdım gata hiçbiri işe yaramadı. Sütümü arttırmak için ne yapmalıyım?

 Yasemin Koç 6 Mayıs 2017 Cevapla
0 0

bebeğim 2 yaşında ve acıktığında sadece anne sütü istiyor, yemek yedirmekte zorlanıyorum ve anne sütünü bıraktıramıyorum acaba anne sütünü bırakması için bir çözüm var mı?