Warning: session_start(): open(/var/cpanel/php/sessions/ea-php56/sess_6r3s094chvblit86du41tuto42, O_RDWR) failed: No space left on device (28) in /home/bebekl/public_html/wp-content/themes/turkuaz/functions.php on line 2
Anne sütü ile beslenme ve önemi - bebekler, bebek beslenmesi, bebek gelişimi - bebekler, bebek beslenmesi, bebek gelişimi

Anne sütü ile beslenme ve önemi

Sağlık kavramı günümüzde yeni bir anlam ve şekil kazanırken bu çerçevede anne sütü ve em­zirme hem ülkemizde hem de dünyada artan bir öneme sahip olmaktadır.

Anne sütü alan bebekler, hayata iyi bir baş­langıç yapmış olurlar. Üst solunum yolu, ishal­ler, alerjik rahatsızlıklar, otit, ve dış çürümeleri­ne karşı korunmuş olurlar. Hiç bir ücret ödeme­den sahip olduğumuz anne sütü anne ve bebek arasındaki iletişimi de güçlendirmektedir. Isıtma yada soğutma işlemi uygulamadan her an her yerde rahatlıkla verebileceğimiz anne sütü steri­le uygun sıcaklıktadır.

Maliyet açısından daha pahalı olan hazırın kullanımı anne sü­tüne kıyasla zordur, üstelik sosyoekonomik ola­rak geri olan toplumlarda hazır mama ve bibe­ron kullanımı; kullanım önerilerine uyulmaması ve hijyen koşullarının sağlanamaması sonucu bebek sağlığınıannelerini emerek anneden bebeğe geçen antikorlar sayesinde yaşamın ilk aylarında pek çok bulaşıcı hastalı­ğa karşı korunmuş olurlar. Bu ne­denle anne sütü bebeğin ilk aşısı olarak kabul edilir. Bebeğin zeka­sına 8 puanlık katkısı da söz konu­sudur. mamalar daha olumsuz etkilemektedir.

Bebekler sadece annelerini emerek anneden bebeğe geçen antikorlar sayesinde yaşamın ilk aylarında pek çok bulaşıcı hastalı­ğa karşı korunmuş olurlar. Bu ne­denle anne sütü bebeğin ilk aşısı olarak kabul edilir. Bebeğin zeka­sına 8 puanlık katkısı da söz konu­sudur.

Anne sütünün kadın sağlığına olumlu katkılarını da unutmamak” gerekir. Emziren annelerin ilerde meme ve yumurtalık kanserine yakalanma riski düşüktür. Emzirme sayesinde gebelikte aldıkları kilolardan daha çabuk kurtu­labilirler. Çünkü emzirme esnasında kalori har­carlar ve uterus kasılması da olduğu için do­ğumdan sonra rahimleri daha çabuk toparlanıp eski haline gelir. Ayrıca annesini emen kız be­beklerin de ilerde meme kanserine yakalanma riskinin daha düşük olduğu saptanmıştır.

Bu denli önemi olan anne sütünü ve emzir­meyi önemsemeli ve emzirmeyi teşvik etmeliyiz. Emzirmenin doğumdan sonra hemen ilk yarım saatte başlaması ve emzirmenin devam ettiril­mesi gerekir.

Annenin ağrılarının olması yada pozisyonu alamaması emzirme için engel değildir. Sağlık çalışanı veya hastanınbiryakını ile bu gerçekleş­tirilebilir. Önceleri yatarak emziren anne kendini iyi hissettiğinde oturarak da emzirebilir. Emzirir­ken annenin rahat pozisyonda olmasına özen gösterilmeli sırtına ve kolunun altına konulan bir destek anneyi rahatlatacaktır.

Bir elle bebek tutulurken,.diğer., elle meme dört parmak alttan bir parmakla üstten C şeklinde adeta bebeğe ikram edercesine tutulma­lı sadece memenin ucu degıl are-oia kısmı da verilmelidir. Emzirme­nin süresi 4-20 dakikaarası farklılıklar olabilir. Önsüt daha sulu, dolayısı süt ise daha yağlıdır ve bebeğin enerji ihtiyacını karşılar. Bu nedenle bebek bir memeyi uzun emmeli süt bit­tikten sonra diğer memeyi emdirmeli ve bir son­raki emzirmede en son bırakılan memeden baş­lamak sureti ile dönüşüm sağlanmalıdır. olmakla be­raber bebekler

Her emzirmeden sonra bebeğin gazı çıkartı malı ve aspirasyon riskine karşı bebek yan yat malıdır. Bebek’ her istediğinde emzirilmelidir. Ancak bebekleryeni doğan döneminde günün bü­yük bölümünü uyuyarak geçirirler. Bu nedenle uyanmamışlarsa ikinci saatin sonunda uyandın malı ve emzirilmelidir. Gece emzirmenin yapıl­ması anne sütünü artırır ve bebeğin kan şekeri­nin düşmemesi açısından bir gerekliliktir.

Annenin bebeğine karşı duyduğu güzel duygu­lar ve kendini güvende hissetmesi oksitosin ref­leksini uyararak sütü artıncı rol oynar. Korku, şüphe, kaygı annenin kendini kötü hissetmesine ve oksitosin refleksinin baskılanmasına ve sütün azalmasına neden olur. Dünyaya yeni bir canlı getirmiş olmanın sorumluluğu, hormonal deği­şiklikler, hospitalizasyon, ağrı annede korku ve paniğe neden olabilir.

Anne sütünü arttıran besinler

Emzirmeyi etkin şekilde sürdüremeyebilir ya­da sürdürmek istemeyebilir. Bu nedenle sağlık çalışanları hastaya yardımcı olurken hasta yakın­larını da hastaya olumlu katkıları için motive et­melidir. Beslenmenin emzirme üzerinde etkisi büyüktür. Bol sıvı alınması, üç ana öğün ve üç ara öğün yapılması, günlük yediklerimize ilave olarak iki bardak süt içilmesi, yiyeceklerimizi iki katına çıkarmamak ve emziklilik döneminde rejim yapa­mamak beslenmenin ana temasını oluşturur.

Anne sütünün sağılmasındaki değişik yöntemler

Anne sütünü ne sıklıkla boşaltmalıdır

Anne sütü ile hazır mamanın gaz yapma derecesi

Anne sütünün bebek ve annesi için önemi

Anne sütü dondurma ve çözme

Dinlenmek, stresten uzak kalmak, iyi beslen­mek anne sütünün artması ancak unutulmamalıdır ki anne sütünü artıran en önemli et­ken bebeğin memeyi emmesidir. Emzirmenin sağlanması ve sürdürülmesi için anneninşvike, desteğe ve yardıma ihtiyacı vardır.

Bebeğin anne sütü ile doyduğunu nasıl anlarız?

Bebek günde en az 8 kez 15-20 dakika kesintisiz emiyorsa, bebeğin ağlaması, kucağa alma gibi uyarılar ile memeden süt akıyorsa, bebek emerken yutma sesi duyuluyorsa, bebek günde en az 6 kez kaka, 6-10 kez çiş yapıyorsa, 2. Haftada doğum kilosuna ulaşıyorsa doyuyordur. Her hangi bir endişe olduğunda bebeği hemen tartmak gerekir. Doktora sormadan kesinlikle anne sütü dışında bir şey vermemek gerekir.
Anne sütü alan, sağlıkla beslenen bekelerle sağlıklı ve mutlu toplumlar oluşturmak dileği ile

Hatice OZANTURK

Kadın Doğum Kliniği Hemşiresi

İlginizi Çekebilir

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

 Yasemin Koç 6 Mayıs 2017 Cevapla
0 0

bebeğim 2 yaşında ve acıktığında sadece anne sütü istiyor, yemek yedirmekte zorlanıyorum ve anne sütünü bıraktıramıyorum acaba anne sütünü bırakması için bir çözüm var mı?

0 0

Benim bebeğim 5 aylik. Emiyor fakat sütüm maalesef yetmiyor. Anne sütünü arttırıcı besinler diye internetten çok araştırdım gata hiçbiri işe yaramadı. Sütümü arttırmak için ne yapmalıyım?

 sevda güllü 7 Mayıs 2017 Cevapla
0 0

Anne sütü bebeğin tüm vitamin ve generallerinin karşılıyor. Böyle bir mucize karşısında bile hala müslüman olmayanlara şaşıyorum. Sadece besin değil ilk 6 ay bebeği hastalıklara karşı koruyan faktörleri de iceriyormuş anne sütü.

Anne sütünü artırıcı besinler diye aslında bir şey yok. anne sütünü artıran en iyi besin su emziren bir kadının gün içinde üç litre kadar su tüketmesi lazım çünkü en fazla süt yapan şey sudur inanmayın helva ye soğan ye v.s denilen kocakarı masallarına

0 0

Anne sütüne geçen ilaçlar bebeği ne derecede etkiliyor. Yani ne kadar geçiyor. Bebeğiimi emziriyorum bebeğim 8 aylık ama migren hastalığım var ve hemen hemen tüm ilaçlar anne sutune geçiyor.

0 0

Ben çalıştığım için sütümü sağıyorum. Ama tabi mümkünse en iyisi bebeğin emmesi. Anne ile bebek arasındaki iletişim ve bağ için mümkün olan her zaman bebeği emzirmeliymişiz. Ama ne yazık ki ben çalıştığımdan her zaman emziremiyorum sütümü sağıyorum.