Anne karnındaki bebeklerin ultrason görüntüleri

Gebelik 5-6. haftaya ulaştığında bebeğiniz artık ultrason ile görülebilir boyutlara gelmiş olmalıdır. 6. haftada ise bebeğin kalp atışları ultrason ile kesin olarak görülebilir. Eğer kullanılan ultrason cihazının doppler özelliği varsa bebeğinizin kalp seslerini de duyabilirsiniz. Bu tarihten sonra bebek doğana kadar geçecek süreçte zaman zaman ultrason görüntüleri ile bebeğin gelişim süreci takip edilmelidir.

Hamilelik ilerledikçe bebeğiniz büyüdüğü için ultrasonda daha önce tamamı görülebilen bebeğinizin ilerleyen aylarda tamamını ultrasonla görmek imkansızdır. Bu durumda bebeğin vücudu kısım kısım görüntülenerek incelenir.

Hamilelik dönemini 3’er aylık dönemler şeklinde üç kısma ayırırız. Birinci, ikinci ve üçüncü trimester diye adlandırırız.

bebek ultrason görüntüleri

Birinci trimester yani ilk 3 aylık dönemde ultrasonda muayenesinde bebeğin sadece kese büyüklüğüne ve kalp atımlarına bakılabilir. İkinci 3 aylık dönemde ise anne karnındaki bebeğin kilo artış seyri, plasentanın incelenmesi, bebeğin organlarının durumu gibi parametreler değerlendirilir.

Ultrason ile anne karnındaki bebeği nasıl görüntüleriz?

Ultrason ses dalgalarını kullanarak anne karnındaki bebeği incelememize olanak tanıyan bir araçtır. Anneye veya bebeğe zararı olmaz.

Ultrason ile takip edilen bebeğin doğumdan sonra anomali olma olasılığı hala vardır. Ultrason ile takiplerinde hiç bir sorun görülmeyen bebeğin gelişimsel bir zouklukla doğma ihtimali vardır. Malesef ultrason anne karnındaki anomalileri % 100 oranında göstermez.

Ultrason gebelik teşhisinde kullanılır.

Ayrıca ultrason gebe olan annede bebek normal olması gereken yerde mi yoksa rahim dışında mı olduğunun saptamak için kullanılır.

Anne karnındaki bebek ile ilgili parametrelerden ense kalınlığı, kilo artışı, haftasına göre kilo artış değeri, bebeğin pozisyonu gibi değerleri takip etmek için kullanılır.

Bebeği anne rahminde besleyen plasentanın durumu ve yerleşiminin incelenmesi için de ultrasondan yararlanılır.

Rahim içindeki amniyon sıvısının yeterli olup olmadığı ve varsa bebekteki herhani bir anomalinin tespiti de ultrason görüntüleri ile saptanır.

Bebeğin cinsiyetini öğrenmek isteyen anne babalar içn de bu teknolojiden faydalanılır.

Ayrıca annenin rahim ve yumurtalıklarında herhangi bir myom ya da kist kitle gibi patolojik durum tespiti de ultrason görüntüleri ile saptanabilir.

Günümüzde üç ve dört boyutlu ultrason teknoloji de bulunmaktadır. Bebeklerinin yüzünü, ellerini görmek için doğumu bekleyemeyen anne ve babaların başvurduğu bir görüntüleme yöntemidir.

Ultrason gebelik süresince genellikle ilk 6-7 haftalıkken, 11-14 hafta arasında, 18-20 hafta arasında, 32 haftalıkken ve 38 haftalıkken rutin olarak yapılır. Gebelik süreci ve bebeğin gelişimi süreçleri değerlendirilir.

11. haftalıkken bebeğin cinsiyeti oluşmaya başlar ve 15-20 haftalar arasında ultrason ile bebeğin cinsiyeti saptanabilir.

13. gebelik haftasında ultrason görüntüleri

16. hafta gebelik ultrason görüntüleri:

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir!

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

 demet kaya 5 Kasım 2017 Cevapla
0 0

Gebelikte alınan ultrason görüntüsünde biz ailecek bir anlam veremedik ve doktorun söylemiş olduğu hiçbir yeri kendimiz bulamıyoruz. Bu bebeğin birçok organı neredeyse son haftalarda şekillenmeye başlıyorsa bu doktorlar bu kadar şeyi nasıl söyleyebiliyor.

0 0

Bu ultrason görüntüleri sadece gebelik için mi kullanılıyor ya? Misal başka organların durumlarını da incelemek içinde bir uygulama yapılıyor mu? Merak ettiğim bir diğer konuda ameliyathanede bu ultrason kullanılıyor mu?

0 0

Ultrason görüntülerinde cinsiyet belirleme kaçıncı haftadan sonra belirlene biliyor? Ayrıca bu cinsiyet belirlemede yanılma oranı yüksek midir? Kız derler erkek çıkar, erkek derler kız çıkar sonra ulan bizim çocuğu mu değiştirdiler acaba diye yerim ben kendimi…

 arya altın 22 Ekim 2017 Cevapla
0 0

Eşimin hamile olduğunu test sonucu öğrendik. Ultrason görüntülerinde bebek kaç haftalıkken görünmeye başlar. Doktora gideceğiz fakat bu konuda hiçbir bilgimiz olmadığından orada rezil olmak istemiyoruz. 1 haftalık bebeğin görüntüsü mü olur falan derler şimdi.

 arsen arın 19 Ekim 2017 Cevapla
0 0

Ultrason yaptırdığımda birçok harf ve rakam olan kağıttakilerin ne anlama geldiğini araştırdım. CRL bebeğin poposu ile başı arasındaki mesafeyi, HC bebişimin baş çevresini uzunluğunu, FL bebeğin uyluk kemiğinin uzunluğunu, AC karnının çevresini gösteriyormuş.

0 0

Gebelerde ultrason en başta gebelik tanısını kesinleştirmek için yapılır. Sonrasında bebeğin kaç aylık olduğunu öğrenmek için yapılır. Bebekte herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığı ve gelişiminin takibi için yapılır. Gebede vajinal bir kanama varsa bunun nedeninin tespiti için de yapılabilir. Bebeğin rahimdeki pozisyonunu öğrenmek içni yani düz mi geliyor ters mi geliyor öğrenmek için yapılır.

  0 0

  senin yazdıklarına ek olarak rahimde kaç bebek olduğunu öğrenmek için, bebeğin plesentasının yerleşimini öğrenmek için, amniyon sıvısının yeterli olup olmadığını anlamak için, annede pelvik kitle varsa bunun değerlendirilmesi için de gebelere ultrason yapılır.

0 0

3 boyutlu ultrason diye bir şey varmış. Bunun normal ultrasondan farkı nedir? Ülkemizde yapılıyor mu? Yapılıyorsa ücreti ne kadar. Devlet karşılıyor mu?

  0 0

  3 boyutlu ultrason adından anlaşılacağı gibi bebeğin 3 boyutlu görüntüsünün alınabileceği teknolojidir. Bebeğin fotoğrafını çekmek gibi bir işlem. Ülkemizde çok yaygın değil. Devlet zaten karşılamıyor. Parası çok olan doğumdan önce bebeğinin yüzünün yaklaşık görüntüsü için yaptırabiliyor. Benim bildiğim kadarıyla böyle.

0 0

Ultrason ile bebeğin en erken ne zaman cinsiyetini öğrenebiliriz. Biraz aceleciyiz de. Eşim 13 haftalık hamile. Ultrason cihazının teknolojisine göre 13. Haftada cinsiyet öğrenilebilir mi? Bir de yanlış sonuç verme oranı nedir acaba yani doktor kız derse erkek olma ihtimali nedir?:)

  0 0

  zaten ultrason ile 13. Haftada bebeğin cinsiyeti öğrenilebilir ama kesin bir sonuç vermez. En doğru sonuç için 20. Haftayı beklemek daha doğrudur. Ülkemizde sağlık konusunda en ileri yeknolojik cihazların kullanıldığını biliyorum. Ultrason konusunda da en ileri teknolojisi cihazları kullanılıyordur emin olun.

0 0

Ultrason ile bebeğin görüntüsü nasıl alınıyor. Yani bu ultrasonun anne ve bebeğe zararı olmadığı kesin midir. %100 kesinlik yoksa riske girmeye değer mi. Ultrason yaptırmak gebelik süresince zorunlu mudur?

  Ultrason ses dalgalarıyla yapılan bir işlem diye biliyorum. Ses dalgasının da bebeğe zararı yoktur. Bebeğin gelişiminin takibi için ultrason zorunlu tahminim. Hem gebeliğin kesinleşmesi için de ultrason kullanıyor doktorlar.

0 0

Arkadaşımın reglisi bu ay gecikince bizde gebelik testi yaptık ve iki çizgi çıktı. Hemen doktordan randevu aldı. ultrasonda bebeğini göreceği için çok heyecanlı. İnşallah sağlıklı bir bebeği olur.

 büşra eden 14 Eylül 2017 Cevapla
0 0

Benevlendiğimden beridir korunuyordum. Fakat artık bir bebeğimin olmasını istiyorum. Bu yüzden de korunmayı bıraktım. Burdaki ultrason görüntülerini izledikçe bir an önce hamile kalmak ve bende ultrasonda bebeğimi görmek istiyorum.

 hafize solmaz 11 Eylül 2017 Cevapla
0 0

Bu ultason makinesi çok inanılmaz bir şey. Bugün bebeğimi ultrasonda gördüm. O kadar minikti ki! Onun bu ilk ultrason görüntüsünü çerçeveleteceğim.

 pınar bozkurt 27 Ağustos 2017 Cevapla
0 0

Ultrasonda bebeğimin cinsiyetini görmek için sabırsızlanıyorum. Acaba ulstasonda cinsiyet hamileliğin kaçıncı ayında belli oluyor? Ne zaman gitmek gerekir?

 sevim taşkıran 17 Ağustos 2017 Cevapla
0 0

Bu benim ilk çocuğum. Ve doktor sanırım bir şeylerden şüphelendi. Yarın randevumuz var tahlil sonuçları inşallah iyi çıkar. Bebeğimi ultrasonda kontrol ettiğimizde umarım hiçbir sorun yoktur.

 hanife çetin 8 Ağustos 2017 Cevapla
0 0

Bebeğim 7 aylık ultrasonda onun büyüyüşünü görmek çok güzeldi. Onun bütün görüntülerini bir albüm yaptım. İlerde onun için çok güzel bir anı olacakç

 naz kırdı 5 Ağustos 2017 Cevapla
0 0

Hamile olduğumu öğrendikten sonra ilk kez ultrasona girdim. Ve bebeklerimi gördüm. İkizlerim olduğunu öğrendim. İlk başta şaşırdım aynı zamanda da çok sevindim. Umarım biri erkek biri kız olur.

 gamze kara 31 Temmuz 2017 Cevapla
0 0

Bebeğimi ilk defa bugün ultrasonda gördüm. İnanılmazdı. Bu çok başka bir şey. Her gün doktora gidip ultrasonda görmek istiyorum. Böyle bir şey keşke mümkün olsa.

 eda dağ 30 Temmuz 2017 Cevapla
0 0

Bugün yeğenimi ultrasonda gördük. O kadar ufaktı ki. Böyle bir mutluluğu tarif etmek imkansız.

0 0

Yarın ilk torunumu göreceğim. Ultrason aletini iyi ki yapmışlar. Bu sayede heyacanımı biraz olsun dizginleyebileceğim. Onun küçücük yüzünü umarım görebilirim.

 Yasemin kurt 18 Temmuz 2017 Cevapla
0 0

Bugün karnima bir sancı girdi. Ve biraz kanamam geldi. Yarin doktora gidecegim. Ultrasonda bakacağız. İnşallah bir sıkıntı yoktur.

 emine yeşil 10 Temmuz 2017 Cevapla
0 0

7 aylık hamileyim. Birden sancı başladı doktora gittiğimde ultrasyonda bebeğimin ters döndüğünü gördük. Çok korkmuştum. Neyseki doktorum çok iyiydi. Umarım bebeğim sağlıklı bir şekilde dünyaya gelir.

 burcu can 6 Temmuz 2017 Cevapla
0 0

Bguün doktorda randevumuz vardı. Bu benim ilk ultrasona girişim. Yani bebeğimi ilk defa gördüm. Bu tarif edileme bir duygu. O kadar harikaydı ki. Tüm kadınlar inşallah bu duyguyu tadarlar.

 arzu serier 5 Temmuz 2017 Cevapla
0 0

Yarın torunumu görmek için doktora gideceğiz. Bu benim ilk torunum ve o çok ufak. İnşallah sağlıklı ve güzel bir bebek olur.

 melis duman 2 Temmuz 2017 Cevapla
0 0

Ben 7 aylık hamileyim. Ultrasyonda bebeğimin kontrollerini yaptırıyorum. Fakat cinsiyetini hiç öğrenmedim. Süpriz olmasını istiyordum ama sanırım daha fala bekleyemeceğim. Haftayaki randevuda bebeğimin cinsiyetini öğrenceğim. Çok heyecanlıyım.

   ayşe pak 4 Temmuz 2017 Cevapla
  0 0

  🙂 Bu kadar beklemişsiniz keşke bir iki ay daha bekleseydiniz. Daha çok heyecanlanır ve sevinirdiniz.

 kader uzun 30 Haziran 2017 Cevapla
0 0

Yarın bebeğimin kalp atışlarını dinleyeceğiz. Bu benim ikinci hamileliğim. İlk hamileliğimde düşük yapmıştım. İnşallah bebeğim bu sefer dünyaya gelir. sağlıklı bir şekilde.

0 0

Geçen gün hafif bir hasta oldum. Bebeğim 20 haftalık bu arada. Sanki bebeğime bir şey olmuş gibi hissettim. Doktora gittik hemen. Acilde doktor el ultrasonu ile bakti kalp atislarini duyduk rahatladım. Biliyorum saçma ama insan korkuyor işte.

 açelya sak 23 Haziran 2017 Cevapla
0 0

Bebeğimin ultrasyonda kalp atışlarını dinleyeceğim yarın. Anne karnında bebeğin kalp atışları dakikada kaç olmalıdır?

 asya çeber 22 Haziran 2017 Cevapla
0 0

Bebeğim 5. ayına girdi. Yarın cinsiyetini öğrenceğiz. Erkek olacakmış gibi hissediyorum. Ama her şeyden önce sağlıklı olsun. Umarım sağlıklı bir bebeğim olur.

 fadime gök 20 Haziran 2017 Cevapla
0 0

Bebeğimi renkli ultrasonda görmek istiyorum. Renkli Ultrasonun bebeğe zararı var mı ?

 fatma er 16 Haziran 2017 Cevapla
0 0

Gebelik testi yaptım. Sonuç pozitif 🙂 Doktordan randevu aldık. Bebeğimi ultrasonda görceğim için çok heyecanlıyım. Sizce ultrasonun bebeğe zararı var mıdır?

0 0

Biz tüm ultrason rutin tetkiklerimizi yaptırdık. Tüm rutin testleir yaptırdık. Düzenli de kontrolleri yaptırdık. Doğuma az kaldı inş. sağlıklı bir bebeğimiz olur.

0 0

Bizim bebek de 16 haftalık oldu. İnancım gereği ultrasonla cinsiyeti öğrenmek pek doğru gelmiyor. Ama çok da merak ediyorum. Heralde dayanamayıp ultrason çektirip öğreneceğiz.

1 0

Ben 18 haftalık hamileyim. Bebeğimin ultrason ile cinsiyetini yeni öğrendik. Bir erkek bebeğimiz olacak inş. Bu ultrasonu icad edenden Allah razı olsun. 🙂

0 0

Cinsiyet önemli değil diyorum ama yine de bebeğimin cinsiyetini merak ediyorum yeterki sağlıklı doğsun 16 haftalık oldu tam larak öğrenebilmek için doktorum 20 haftayı tamamlaması gerekir dedi renkli ultrasona da girmedim daha

0 0

Bebegimin ultrasonda amniyon sıvısının azaldığını söyledi doktor. Erken doğum olabilirmiş. Bu amniyon sıvısı neden azalıyor. Ultrasonda yanlış gösterme ihtimali var mı?

   tuğçe ballı 4 Haziran 2017 Cevapla
  0 0

  Canım amniyon sıvı azlığı çok sayıda gebede görülüyor malesef günümüzde. Tehlikeli bir durum diyebiliriz. Çok ilerlerse tehlikeli boyuta gelirse doktor erken sezeryan yapmayı seçebilir. Ultrasonda yanlış gösterme ihtimali neredeyse hiç yok.

1 0

ikiz bebeklerim var. biri kız biri erkek. 23 haftalıklar. onların dünyaya gelmesini sabırsızılıka bekliyorum. her ultrasona girdiğimde kendimi onlara daha yakın hissediyorum.

1 0

Bizim bebek 18 haftalık ama hala cinsiyetini ultrason göremedik. Kerata eliyle ayağıyla kapatıyor bir türlü göremedik.

   zehra sayar 2 Haziran 2017 Cevapla
  0 0

  Bizim bebiş de bir türlü göstermedi ya. Doktor ultrasonda baya uğraştı ama banamısın demedi. Göremedik gene cinsiyetini 🙂