bebek ultrason görüntüleriGebelik 5-6. haftaya ulaştığında bebeğiniz artık ultrason ile görülebilir boyutlara gelmiş olmalıdır. 6. haftada ise bebeğin kalp atışları ultrason ile kesin olarak görülebilir. Eğer kullanılan ultrason cihazının doppler özelliği varsa bebeğinizin kalp seslerini de duyabilirsiniz. Bu tarihten sonra bebek doğana kadar geçecek süreçte zaman zaman ultrason görüntüleri ile bebeğin gelişim süreci takip edilmelidir.

Hamilelik ilerledikçe bebeğiniz büyüdüğü için ultrasonda daha önce tamamı görülebilen bebeğinizin ilerleyen aylarda tamamını ultrasonla görmek imkansızdır. Bu durumda bebeğin vücudu kısım kısım görüntülenerek incelenir.

Hamilelik dönemini 3'er aylık dönemler şeklinde üç kısma ayırırız. Birinci, ikinci ve üçüncü trimester diye adlandırırız.

Birinci trimester yani ilk 3 aylık dönemde ultrasonda muayenesinde bebeğin sadece kese büyüklüğüne ve kalp atımlarına bakılabilir. İkinci 3 aylık dönemde ise anne karnındaki bebeğin kilo artış seyri, plasentanın incelenmesi, bebeğin organlarının durumu gibi parametreler değerlendirilir.

Ultrason ses dalgalarını kullanarak anne karnındaki bebeği incelememize olanak tanıyan bir araçtır. Anneye veya bebeğe zararı olmaz.

Ultrason ile takip edilen bebeğin doğumdan sonra anomali olma olasılığı hala vardır. Ultrason ile takiplerinde hiç bir sorun görülmeyen bebeğin gelişimsel bir zouklukla doğma ihtimali vardır. Malesef ultrason anne karnındaki anomalileri % 100 oranında göstermez.

Ultrason gebelik teşhisinde kullanılır.

Ayrıca ultrason gebe olan annede bebek normal olması gereken yerde mi yoksa rahim dışında mı olduğunun saptamak için kullanılır.

Anne karnındaki bebeğin ense kalınlığı, kilo artışı, haftasına göre kilo artış değeri, bebeğin pozisyonu gibi değerleri takip etmek için kullanılır.

Bebeği anne rahminde besleyen plasentanın durumu ve yerleşiminin incelenmesi için de ultrasondan yararlanılır.

Rahim içindeki amniyon sıvısının yeterli olup olmadığı ve varsa bebekteki herhani bir anomalinin tespiti de ultrason görüntüleri ile saptanır.

Bebeğin cinsiyetini öğrenmek isteyen anne babalar içn de bu teknolojiden faydalanılır.

Ayrıca annenin rahim ve yumurtalıklarında herhangi bir myom ya da kist kitle gibi patolojik durum tespiti de ultrason görüntüleri ile saptanabilir.

Günümüzde üç ve dört boyutlu ultrason teknoloji de bulunmaktadır. Bebeklerinin yüzünü, ellerini görmek için doğumu bekleyemeyen anne ve babaların başvurduğu bir görüntüleme yöntemidir.

Ultrason gebelik süresince genellikle ilk 6-7 haftalıkken, 11-14 hafta arasında, 18-20 hafta arasında, 32 haftalıkken ve 38 haftalıkken rutin oalrak yapılır.

11. haftalıkken bebeğin cinsiyeti oluşmaya başlar ve 15-20 haftalar arasında ultrason ile bebeğin cinsiyeti saptanabilir.

13. hafta gebelikte ultrason görüntüleri:

16. hafta gebelikte ultrason görüntüleri:

32. hafta gebelikte 4 boyutlu ultrason görüntüleri:

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

 aileHekLogo4 Sağlık Personeli Ataması   Sağlık Personeli Ataması