Anne karnındaki bebeklerin ultrason görüntüleri

Gebelik 5-6. haftaya ulaştığında bebeğiniz artık ultrason ile görülebilir boyutlara gelmiş olmalıdır. 6. haftada ise bebeğin kalp atışları ultrason ile kesin olarak görülebilir. Eğer kullanılan ultrason cihazının doppler özelliği varsa bebeğinizin kalp seslerini de duyabilirsiniz. Bu tarihten sonra bebek doğana kadar geçecek süreçte zaman zaman ultrason görüntüleri ile bebeğin gelişim süreci takip edilmelidir.

Hamilelik ilerledikçe bebeğiniz büyüdüğü için ultrasonda daha önce tamamı görülebilen bebeğinizin ilerleyen aylarda tamamını ultrasonla görmek imkansızdır. Bu durumda bebeğin vücudu kısım kısım görüntülenerek incelenir.

Hamilelik dönemini 3’er aylık dönemler şeklinde üç kısma ayırırız. Birinci, ikinci ve üçüncü trimester diye adlandırırız.

bebek ultrason görüntüleri

Birinci trimester yani ilk 3 aylık dönemde ultrasonda muayenesinde bebeğin sadece kese büyüklüğüne ve kalp atımlarına bakılabilir. İkinci 3 aylık dönemde ise anne karnındaki bebeğin kilo artış seyri, plasentanın incelenmesi, bebeğin organlarının durumu gibi parametreler değerlendirilir.

Ultrason ile anne karnındaki bebeği nasıl görüntüleriz?

Ultrason ses dalgalarını kullanarak anne karnındaki bebeği incelememize olanak tanıyan bir araçtır. Anneye veya bebeğe zararı olmaz.

Ultrason ile takip edilen bebeğin doğumdan sonra anomali olma olasılığı hala vardır. Ultrason ile takiplerinde hiç bir sorun görülmeyen bebeğin gelişimsel bir zouklukla doğma ihtimali vardır. Malesef ultrason anne karnındaki anomalileri % 100 oranında göstermez.

Ultrason gebelik teşhisinde kullanılır.

Ayrıca ultrason gebe olan annede bebek normal olması gereken yerde mi yoksa rahim dışında mı olduğunun saptamak için kullanılır.

Anne karnındaki bebek ile ilgili parametrelerden ense kalınlığı, kilo artışı, haftasına göre kilo artış değeri, bebeğin pozisyonu gibi değerleri takip etmek için kullanılır.

Bebeği anne rahminde besleyen plasentanın durumu ve yerleşiminin incelenmesi için de ultrasondan yararlanılır.

Rahim içindeki amniyon sıvısının yeterli olup olmadığı ve varsa bebekteki herhani bir anomalinin tespiti de ultrason görüntüleri ile saptanır.

Bebeğin cinsiyetini öğrenmek isteyen anne babalar içn de bu teknolojiden faydalanılır.

Ayrıca annenin rahim ve yumurtalıklarında herhangi bir myom ya da kist kitle gibi patolojik durum tespiti de ultrason görüntüleri ile saptanabilir.

Günümüzde üç ve dört boyutlu ultrason teknoloji de bulunmaktadır. Bebeklerinin yüzünü, ellerini görmek için doğumu bekleyemeyen anne ve babaların başvurduğu bir görüntüleme yöntemidir.

Ultrason gebelik süresince genellikle ilk 6-7 haftalıkken, 11-14 hafta arasında, 18-20 hafta arasında, 32 haftalıkken ve 38 haftalıkken rutin olarak yapılır. Gebelik süreci ve bebeğin gelişimi süreçleri değerlendirilir.

11. haftalıkken bebeğin cinsiyeti oluşmaya başlar ve 15-20 haftalar arasında ultrason ile bebeğin cinsiyeti saptanabilir.

13. gebelik haftasında ultrason görüntüleri

16. hafta gebelik ultrason görüntüleri:

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

 emine yeşil 10 Temmuz 2017 Cevapla
0 0

7 aylık hamileyim. Birden sancı başladı doktora gittiğimde ultrasyonda bebeğimin ters döndüğünü gördük. Çok korkmuştum. Neyseki doktorum çok iyiydi. Umarım bebeğim sağlıklı bir şekilde dünyaya gelir.

 burcu can 6 Temmuz 2017 Cevapla
0 0

Bguün doktorda randevumuz vardı. Bu benim ilk ultrasona girişim. Yani bebeğimi ilk defa gördüm. Bu tarif edileme bir duygu. O kadar harikaydı ki. Tüm kadınlar inşallah bu duyguyu tadarlar.

 arzu serier 5 Temmuz 2017 Cevapla
0 0

Yarın torunumu görmek için doktora gideceğiz. Bu benim ilk torunum ve o çok ufak. İnşallah sağlıklı ve güzel bir bebek olur.

 melis duman 2 Temmuz 2017 Cevapla
0 0

Ben 7 aylık hamileyim. Ultrasyonda bebeğimin kontrollerini yaptırıyorum. Fakat cinsiyetini hiç öğrenmedim. Süpriz olmasını istiyordum ama sanırım daha fala bekleyemeceğim. Haftayaki randevuda bebeğimin cinsiyetini öğrenceğim. Çok heyecanlıyım.

   ayşe pak 4 Temmuz 2017 Cevapla
  0 0

  🙂 Bu kadar beklemişsiniz keşke bir iki ay daha bekleseydiniz. Daha çok heyecanlanır ve sevinirdiniz.

 kader uzun 30 Haziran 2017 Cevapla
0 0

Yarın bebeğimin kalp atışlarını dinleyeceğiz. Bu benim ikinci hamileliğim. İlk hamileliğimde düşük yapmıştım. İnşallah bebeğim bu sefer dünyaya gelir. sağlıklı bir şekilde.

0 0

Geçen gün hafif bir hasta oldum. Bebeğim 20 haftalık bu arada. Sanki bebeğime bir şey olmuş gibi hissettim. Doktora gittik hemen. Acilde doktor el ultrasonu ile bakti kalp atislarini duyduk rahatladım. Biliyorum saçma ama insan korkuyor işte.

 açelya sak 23 Haziran 2017 Cevapla
0 0

Bebeğimin ultrasyonda kalp atışlarını dinleyeceğim yarın. Anne karnında bebeğin kalp atışları dakikada kaç olmalıdır?

 asya çeber 22 Haziran 2017 Cevapla
0 0

Bebeğim 5. ayına girdi. Yarın cinsiyetini öğrenceğiz. Erkek olacakmış gibi hissediyorum. Ama her şeyden önce sağlıklı olsun. Umarım sağlıklı bir bebeğim olur.

 fadime gök 20 Haziran 2017 Cevapla
0 0

Bebeğimi renkli ultrasonda görmek istiyorum. Renkli Ultrasonun bebeğe zararı var mı ?

 fatma er 16 Haziran 2017 Cevapla
0 0

Gebelik testi yaptım. Sonuç pozitif 🙂 Doktordan randevu aldık. Bebeğimi ultrasonda görceğim için çok heyecanlıyım. Sizce ultrasonun bebeğe zararı var mıdır?

0 0

Biz tüm ultrason rutin tetkiklerimizi yaptırdık. Tüm rutin testleir yaptırdık. Düzenli de kontrolleri yaptırdık. Doğuma az kaldı inş. sağlıklı bir bebeğimiz olur.

0 0

Bizim bebek de 16 haftalık oldu. İnancım gereği ultrasonla cinsiyeti öğrenmek pek doğru gelmiyor. Ama çok da merak ediyorum. Heralde dayanamayıp ultrason çektirip öğreneceğiz.

1 0

Ben 18 haftalık hamileyim. Bebeğimin ultrason ile cinsiyetini yeni öğrendik. Bir erkek bebeğimiz olacak inş. Bu ultrasonu icad edenden Allah razı olsun. 🙂

0 0

Cinsiyet önemli değil diyorum ama yine de bebeğimin cinsiyetini merak ediyorum yeterki sağlıklı doğsun 16 haftalık oldu tam larak öğrenebilmek için doktorum 20 haftayı tamamlaması gerekir dedi renkli ultrasona da girmedim daha

0 0

Bebegimin ultrasonda amniyon sıvısının azaldığını söyledi doktor. Erken doğum olabilirmiş. Bu amniyon sıvısı neden azalıyor. Ultrasonda yanlış gösterme ihtimali var mı?

   tuğçe ballı 4 Haziran 2017 Cevapla
  0 0

  Canım amniyon sıvı azlığı çok sayıda gebede görülüyor malesef günümüzde. Tehlikeli bir durum diyebiliriz. Çok ilerlerse tehlikeli boyuta gelirse doktor erken sezeryan yapmayı seçebilir. Ultrasonda yanlış gösterme ihtimali neredeyse hiç yok.

1 0

ikiz bebeklerim var. biri kız biri erkek. 23 haftalıklar. onların dünyaya gelmesini sabırsızılıka bekliyorum. her ultrasona girdiğimde kendimi onlara daha yakın hissediyorum.

1 0

Bizim bebek 18 haftalık ama hala cinsiyetini ultrason göremedik. Kerata eliyle ayağıyla kapatıyor bir türlü göremedik.

   zehra sayar 2 Haziran 2017 Cevapla
  0 0

  Bizim bebiş de bir türlü göstermedi ya. Doktor ultrasonda baya uğraştı ama banamısın demedi. Göremedik gene cinsiyetini 🙂