Gaz Sorunu Çözüm Yöntemleri

bebekte gazBebekler gazları çıkınca daha rahat uyurlar ve daha huzurlu olurlar. Bebekler gazlarını her zaman rahat çıkaramayabilirler. Bazı bebekler normalden çok ya da aşırı gazlı olabilir. Bu durum annenin gıdalarıyla, gazlı içecekler kullanmasıyla ve bebeklerin aşırı hava yutmasıyla ilişkili olabilmektedir.

Çok gazlı bebeklerin gazını emzirme aralarında da çıkarmanız bebeğin daha düzgün, daha çok emmesini sağlar.

Gaz Çıkartılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

bebekte gaz çıkarmaGazı çıkarılmaya çalışılırken bir elin sürekli bebekte olması gerektiğini unutmayın. Başını ve belini mutlaka destekleyin.

Bebeği dik olarak tutun, alttan destekleyerek başını omzunuza yaslayın. Başını ve sırtını desteklerken, nazikçe sırtına vurun ya da dairesel oyalama işlemi yapın. Bu yöntem anneler kadar babalar için de kolay bir gaz çıkartma yöntemidir. Oturarak ya da gezerek yapılabilir.

Bebeği kucağınızda oturtun, çenesini elinizle tutun. Gövdesini de elinizin ayasına yatırın. Diğer elinizle sırtına hafifçe vurun ya da dairesel hareketlerle ovalayın.

Bebeği kucağınızda yüzüstü yatırın, başını destekleyin. Başı göğüslerden daha yüksek olması şartıyla sırtını ovalayarak ya da nazikçe vurarak gazını çıkartmaya çalışın.

Eğer bebek birkaç dakika içinde gaz çıkarmazsa, pozisyonunu değiştirin, biraz daha deneyin. Her beslenme sonrası bir süre gaz çıkarmaya uğraşmak yararlıdır.

Bacaklarını karnına doğru bükme hareketleri de bebeklerin alttan gaz çıkarmasını kolaylaştırın. Kalça çıkıklığına neden olabileceği için, bacaklar çekilmemelidir. Beslenme sonrası hemen çıkarılan gaz bebeğinizi daha da rahatlatır.

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.