Çocuklarda saç dökülmesi ve tedavisi

Çocukluk çağında görülen ateşli hastalıklar Bunlar kızamık Kızıl kızamıkcık Kabakulak Bunlar kızamık Kızıl kızamıkcık Kabakulak gibi bir takım çocukluk çağı hastalıkları dışında sık geçirilen bademcik ameliyatı bademcik iltihabı ateşli hastalıklar Bunların hepsi saç dökülmesine sebep olabilir. Bunlar uzamış saç dökülmeleri şeklindedir saçlar tekrar yerine gelecekti. Kalıcı bir saç dökülmesi söz konusu değildir.Çocukluk çağında görülen bazı tedaviler veya hastalıklar saç dökülmelerine neden olabilir.

bebeklerde sac dokulmesi

Anagen effluvium denilen fazın saç telinde uzamış hali toksik sebeple olabileceği gibi kanser hastalıklarının tedavisinde çocukluk çağında veya ateşli romatizma gibi eklemlerin tutulduğu bazı hastalıklar gibi veya ateşle seyreden hastalıklarda olduğu gibi Saç dökülmeleri olacaktır.

Sac dokulmesi nedenleri

 

Ancak süreç İyileştikten sonra kemoterapi Radyoterapi görüldükten sonra saç dökülmeleri duracak ve saçlar tekrar yerine gelecektir.Saç dökülmeleri yetişkinlerde çocuklarda da aynı şekilde tedavi edilmelidir. Yani sebebe yönelik tedavi edilmelidir. Sebep ne ise hekimin tanisi tedavisi ile birlikte olacaktir. Eğer tamamen kozmetik bir saç dökülmesi sebebi var ise yani kullanılan sac temizleyici sampuanlara bağlı olan dökülme söz konusu ise kullanılan ürünün değiştirilmesi yerine ya Medikal onarıcı tedavi edici bir ürünün kullanılması yıkama özelliklerinin değiştirilmesi alışkanlıkların doğru bir şekilde değiştirilmesi gerekir. Saç dökülme sebepleri ve öncelikli olarak psikolojik nedenli olanlar ve bunun dışında besinler ile ilgili olarak besinlerdeki yetersizlik ile ilgili olan çinko demir eksikliği ile ilgili olanlar hastalıklara bağlı olanlar yani saçlı derinin ya da sistemik değil baska hastalıklara bağlı olarak örneğin ateşli bir hastalığa bağlı olarak dusunulurse hepsi sebebe bağlı olarak tedavi edilmelidir Eğer saçlı deride bir mantar hastalığı varsa sistemik olarak bir mantar tedavisi ağızdan ya da lokal olarak saçlı derideki hasta olan bölgeye kremlerin losyonların bir dermatolog tarafından  sürülmesi şeklinde tedavi edilir. Eğer altta yatan bir kanser hastalığı ya da Lösemi gibi bir durum söz konusu ise burada hem hastalığın toksik etkisi ile hem de uygulanan tedavilerin örneğin kortizon tedavisinin veya kanser karşıtı tedavinin kemoterapinin yada radyoterapinin yapacağı etkilerle saç dökülmeleri olacaktır. Bunların tedavisi de esas hastalığın tedavisi nin bitiminde kolaylıkla yapılabilir. Sebepleri ortadan kalktığı zaman saç dökülmesi eğer kalıcı bir hasarla hasarlanma yok ise saç dökülmesi tedavi edilebilir bir özelliktedir.

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.