Çocuklara Grip Aşısı Faydalı Mı?

Yetişkin olsun çocuk olsun en fazla yaşanan rahatsızlıklar arasında olan grip rahatsızlığı, A ve B virüslerinin yol açmış olduğu bir enfeksiyondur. Grip virüslerinden korunabilmek için grip aşısı yaptırmak bazı uzmanlar tarafından ne kadar gerekli görülse de bazı doktorlar tarafından gerekli bir korunma yöntemi olarak görülmemektedir.

Grip enfeksiyonunu en fazla çocuklar aldığı için çocuklara grip aşısı yapılmalı mı, yoksa yapılmamalı mı konusu her zaman gündeme gelen sorulardan birisidir. Çünkü bazı çocuklarda grip aşısının yan etkileri fazlaca görülmektedir. Bilinen şudur ki, risk altında olan kronik hastalık sahibi çocukların grip aşısı olmasında fayda vardır. Fakat sağlıklı bir çocuğun grip aşısı olması mecburi değildir.

Grip Aşısını Hangi Çocukların Olmasında Fayda Vardır?

Her çocuk için grip aşısı olmaya gerek yoktur. Fakat bazı çocuklarda bulunan kronik rahatsızlıklar grip hastası olduklarında çok yoğun derecede kronik rahatsızlıkları tarafından da etkilenmektedirler. Buna göre aşağıda saymış olduğumuz hastalık grubunda olan çocukların grip aşısı olması gereklidir.

  • Astım hastası
  • Diyabet hastası
  • Kalp hastası
  • Böbrek hastası
  • Nörolojik hastalık sahibi olanlar
  • Bağışıklık sistemi düşük olanlar
  • Okula giden çocuklar
  • Yumurta, toz, polen ve ağaç gibi şeylere alerjisi olan çocuklar
  • Sinüzit rahatsızlığı olan çocuklar

Grip Aşısı Zamanı

Grip rahatsızlığı aslında bir kış hastalığı gibi görülse de her mevsimde ortaya çıkabilir. En az yaz aylarında görülen grip rahatsızlığının bazı kişilerde bu ayda bile görüldüğü bilinmektedir. Grip aşısı yapıldıktan sonra 3 hafta sonra etkisini göstermeye başlar. Bu bilgi göz önünde bulundurularak grip aşılarının yapım aşaması her senenin eylül ve ekim aylarında olması gerekmektedir. Çünkü kış aylarının neredeyse başladığı bu aylarda hızlı bir şekilde grip mikrobu yayılmaya başlar.

Grip Aşısının Yan Etkileri

Ülkemizde uygulanmakta olan aşılar inaktif – canlı olmayan virüslerden oluşmaktadır. Bu nedenden dolayı grip aşılarının hastalık yapma düşüncesi imkansızdır. En fazla görülen yan etkilerinden birisi aşı yerinde hassasiyet ve bir miktar ağrının ortaya çıkmasıdır. Fakat bağışıklık sistemi düşük yetişkin ve çocuklarda bazı zamanlarda aşıdan bir veya iki gün sonra hafif dereceli bir grip görülebilir.

 

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.