Çocuğum 3 Yaşına Geldi Hala Konuşamıyor

Bebeklikten çocukluğa geçerken tüm ebeveynler çocuklarının konuşmasını beklerler. Ne zaman konuşacağı hakkında bir yaşını geçtikten sonra beklentiye giren ebeveynlerin bazılarının çocukları ortalama bir buçuk yaşındayken konuşmaya başlar fakat bazı çocuklar ise üç yaşını geçmelerine rağmen hala konuşma hususunda bir eğilim gösteremez.

Üç yaşına geldiği halde konuşamayan çocukların arasında kız çocuklara nazaran erkek çocukların daha fazla olduğu görülmektedir. Uzmanlara göre eğer çocuk üç yaşına geldiği halde hiçbir cümle kuramıyor fakat tek kelime halinde birkaç kelimeyi söylüyorsa o çocuk için beş yaşına kadar beklemek konuşmasını beklemek gereklidir. Fakat üç yaşına gelmiş hiçbir şekilde cümle kuramıyor hiçbir kelime de kullanamıyorsa bu çocuk için mutlaka bir uzman yardımı almak gereklidir.

Konuşamayan Çocuklarda Hırçınlık

Üç yaşını geçtiği halde konuşamayan çocuklarda görülen hırçınlık, bu çocukların kendilerini istedikleri gibi ifade edemediklerinden dolayı oluşuyor. Zeka seviyesi gelişmiş fakat istedikleri şeyler hususunda ebeveynleri ile veya arkadaşları ile konuşamayan çocuk ister istemez hırçınlaşabiliyor. Konuşamayan çocuğun hırçınlıklarına göğüs germek her ebeveynin yapması gereken bir davranıştır.

Çocuk kendisini ifade edemediği ve yaşıtlarının konuştuğunu gördüğünde hırçınlık yaptığı gibi, konuşarak belirleyebileceği isteklerini de bildiremez. Üç yaşına gelmiş ve hala konuşamayan çocuklar için mutlaka doktor gözetiminden geçmek ve konuşamama sorununun neyden dolayı kaynaklandığını bilmek gereklidir.

Çocuklarda geç konuşma sebeplerinden bir kaçını, çocukluk çağı psikozları, kronik depresyon, yaygın gelişimsel gerilik, epilepsi, görme sorunu, işitme kaybı veya zeka geriliği olarak sayabiliriz. Bu rahatsızlıklara sahip olan çocukların çoğunda anlaşılmaz sesler çıkarma ve işaretle yapılmış hareketleri bile anlamama eğilimi vardır.

Çocuğun Konuşması Nasıl Hızlandırılabilir?

  • Çocuğun yaş grubuna ait olan bir çok kitap alıp çocuğa özel olarak resimlerini göstererek okumak.
  • Çocuğa soru sorarak çocuğun cevap vermesini beklemek. Yani şu kuş ne renk, kuş uçabilir mi gibi.
  • Çocuğun kendisini ifade etmesi için ona fırsat tanımak.
  • Yaşamış olduğu olayların üzerinden zaman geçtiğinde çocuğa geçmiş olan olaylar hakkında sorular sorarak çocuğun bu soruları cevaplaması beklenilebilir.
  • Nerede, nasıl, neden, ne oldu gibi sorular konuşamayan çocuğa sık sık sorulmalıdır.

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.