Biberon nasıl hazırlanmalı

Bebeğinizi beslemek için biberonun hazırlanması

Biberonun hazırlanmasına yönelik doktorunuzun önereceği ölçüleri kullanmanız gerekmektedir. Fakat ölçülerin yanısıra kullanabileceğiniz birkaç pratik bilgi bebeğinizin beslenmesinde oldukça işinize yarayacaktır.

Bazı pratik bilgiler:
• Biberonu buzdolabından çıkartıp memesini düz taktıktan sonra ılık suya sokarak ılnmasını sağlayın. Mikrodalga fırında ısıtmayın, çünkü şişenin dışından ne kadar ısındığını anlamazsınız.
• Biberondan sütün nasıl aktığını kontrol edin, saniyede bir-iki damla akmalıdır. Delik çok küçükse bebek emmekte zorluk çeker, çok büyükse de süt birden boşalır.
• Bileğinize bir kaç damla damlatarak sütün sıcaklığına bakın, ılık olmasına dikkat edin. Bebekler ılık sütü sever.
• Biberonun halkasını gevşeterek bebek emdikçe içeriye hava girmesini sağlayın. Böylece memenin büzülüp akışı kesmesi önlenir.

Bebeğe biberonu verme:
Yaşamın ilk on gününde bebeğinizin emme refleksini parmağınızla ağzına yakın bir yeri yavaşça okşayarak uyandırabilirsiniz.Bebek dönecek ve ağzını açacaktır. Bebeğiniz daha büyükse biberonun ucuna bir damla süt getirerek tadını almasını sağlayın.Bebek emdikçe kendine doğru çekeceğinden biberonu sıkıca tutmalısınız. Öyle kaldırmalısınız ki biberonun ucunda hiç hava olmamalı ve sütle dolu olmalıdır. Bebeğiniz sütün tümünü bitirdiğinde biberonu çekin, hala emmek istiyorsa küçük parmağınızı emebilir. Daha çok süt istiyorsa bunu size ağlayarak belli edecektir. Ayrıca bebeğinizi yarı oturur pozisyonda beslerseniz daha kolay yutkunabilir.

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.