Bebekte Kasık Fıtığı

Çok eskiden beri bebeklerde görülmesi olası hastalıklardan birisi de kasık fıtığıdır. Kasık fıtığının bebeklerde olma sebebi çok fazla bilinmese de farklı hastalıklara nazaran görülme olasılığı bir miktar fazladır. Tedavi için yapılması gereken cerrahi müdahaledir. Bu rahatsızlığın normal bebeklere nazaran prematüre bebeklerde görülme sıklığı daha fazladır.

Fıtık rahatsızlığını genel olarak ele almak istersek, karın duvarından çıkmış olan bağırsak gibi bir organın veya o kısımdaki bir bölgenin dış kısımdan kitle şeklinde ele gelerek görünmesine denir. Hem görüntü bozukluğu hem de ağrı ile kasık teşhis edilebilir.

Kasık Fıtığının Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde, çocuklarda ve yetişkinlerde görülebilen bir rahatsızlık türü olan kasık fıtığının belirtileri genellikle kasık bölgesinde şişlik ve ağrı olarak görülebilir. Bu şişlik ve ağrı ağlama, ıkınma, hapşırma ve öksürme gibi insani ihtiyaçlarda daha fazla çoğalarak görülebilir. Yani bebek ağladığında veya ıkındığında kasıkta bir tarafta veya her iki tarafta olan şişlik bir miktar daha büyür ve bu esnada ağrı çoğalır.

Bebekteki ağlama ve ıkınma kesildiğinde ise çoğu zaman ağrı ve şişlik kendiliğinden azalır. Fakat ilerlemiş vakalarda ağlama ve ıkınma olmadan da ağrı ve şişlik görülür. Tedavisi mecburi olan rahatsızlıklardan birisidir. Eğer tedavi edilmezse bebek için ileriye yönelik bir takım sıkıntıların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Her yaşta görülebilen bir rahatsızlık olan kasık fıtığı yetişkin kişilerde de mutlaka tedavi edilmelidir. Tedavi edilmeyen kasık fıtıklarının bağırsak rahatsızlıklarına veya farklı organ rahatsızlıklarına yol açtığı bilinmektedir.

Teşhis Edildikten Sonra Cerrahi Müdahale Şart

Eğer fıtık rahatsızlığında bir organın boğulma riski ile karşı karşıya gelinmiş ise hızlı bir şekilde cerrahi müdahaleye geçilmesi gereklidir. Fakat hayati bir sorun görünmüyorsa bebeğin cerrahi müdahale yapılması için biraz büyümesi beklenilebilir.

Ameliyatların hepsi genel anestezi altında yapılması gereklidir. Çünkü bebeğin lokal anestezide hareket ederek konumu bozacağından korkulur. Çok küçük kesiler ile gerçekleştirilen kasık fıtığı ameliyatları yapılma esnasında veya sonrasında bebek için büyük bir hayati risk bulunmamaktadır. Fakat cerrahi müdahaleden sonra da bu işlem esnasında da titizlik gösterilmesi gereklidir.

 

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.