Bebeklerde D vitamini önemi

Anne sütünde yeterli miktarda d vitamini bulunmadığından dolayı yaşamın ilk bir yılında bebeklere d vitamini takviyesi yapmak önemli. Günlük gereknimi olan 400 ünite d vitaminini bebeklere düzenli olarak içirmek kemik ve diş gelişimi bakımından çok önemlidir. Bıngılsak dediğimiz kafadaki sütürler 3 ile 18 ay arasında kapanır. Kemikleşmede sıkıntı olduğunda bu süre uzayabilir. Ya da gene kemik metobolizmasında sıkıntı olduğunda bu süre 3 aydan önce kapanabilir

Ülkemizde bebeklerin ilk bir yılında Dvitamini proflaksisi için genelde Dvit 3 damla dediğimiz ilaç kullanılır. Adından da anlaşılacağı üzere 3 damlası günlük gereksinim olan 400 ünite içeren damlayı bebeğe düzenli olarak içirmek önemlidir. D vitamini eksikliğinde bebek ve çocuklarda rikets denen diğer adıyla raşitizm denen hastalık ortaya çıkabilir. Kemik metabolizmasında bozulma ve kemik dokunun yeterli derecede oluşamaması gibi problemler görülen raşitizm hastalığında tedavi zordur. Bebeklerdeki Dvitamini eksikliğinde ön bıngıldakların kapanması gecikir. Bebeklerin dişleri geç çıkar. Çıkan dişlerde çürük oluşması çok görülür. Yrüümeye başlayan bebeklerde D vitamini eksikliğinde çarpık bacaklarla karakterize o bacak veya x bacak sendromu denilen hastalıklar ortaya çıkabilir. Yeşil ayak kırıkları denilen kırıklar ortaya çıkabilir.

D vitamini eksikliği çoğunlukla demir eksikliği anemisiyle birlikte görülür. Kalsiyum metobolizması da  D vitamini ile etkilendiğinden Yeterlşi D vitamini alınmazsa çok ciddi eksikliklerde çocukta nöbetler görülebilir. Bebeklerde sıklıkla kabızlık olup uyku bozukluğu görülü . Ciddi D vitamini eksikliklerinde kalsiyum düşüklüğü de görülür ve bu bebekler hastaneye yatırılarak tedavi edilir. Yüksek miktarda D vitamini yüklemesi yapılan bebeklerde amaç hızla kalsiyum düşükliğünü kontrol altına almaktır.

 

 

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.