Bebek gelişiminde yürüteç, örümcek

bebek örümceği yürüteci

Bebeklerin yürümeye geçmesi yardımcı olması için kulllanılan yürüteçlerin uzmanlar tarafından önerilmediğini biliyor muydunuz? Yürüteçler ve halk arasına örümcek diye de adlandılan aletler, orantısız adale gelişimine ve ev kazalarına bağlı yaralanmalara neden olduğu belirtildi.

Yürüteci, ciddi sağlık problemlerine yol açabileceği için kesinlikle önermediklerini söyleyen Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Metin Doğan, “çocukların parmak üzerinde yükselmesiyle bacağın arka tarafındaki adalelerde aşırı yüklenme yaratırken, ön taraftaki adaleler zayıf kalıyor. Ayakta deformasyon ve şekil bozukluğu, arka taraf tendonlarda kısalma görülüyor” dedi.

Yürüteç kullanımının aile bireylerine kolaylık sağladığı için tercih edildiğini belirten Doğan, “Ev içindeki bireylerin rahat etme isteği, yürütecin bebeğe eğlenceli gelmesi, bebeğin sağlıklı gelişiminden daha önemli olamaz” dedi.

bebek için örümcek

Yürütecin, yürümeyi hızlandırdığı yönündeki görüşlerin yanlış olduğunu ifade eden Doğan, yürütecin yanlış yürüme alışkanlıkları kazandırabildiğine dikkati çekti. Doğan, yürüteçlerin, yanlış kasların yanlış zamanda güçlenmesine neden olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

“Yürüteç, çocuklarda orantısız adale gelişimine neden oluyor. Bebeklerin parmak üzerinde yükselerek yürümeye çalışması, bacağın arka tarafındaki adalelerde aşırı yüklenme yaratıyor.

Ön taraftaki adaleler ve kalça kasları zayıf kalıyor. Ayakta deformasyon ve şekil bozukluğu, arka taraf tendonlarda kısalma görülüyor. Parmak uçlarına basmaya alışan bebek, topuklarına basmakta zorlanabiliyor.”

Bebek örümceği kullanımının, bebeğe geçmesi gereken basamakları atlatarak erken hareket özgürlüğü sağladığını da dile getiren Doğan, sürünme, emekleme, yuvarlanma, tırmanma ve ayağa kalkma gibi aşamaların bebeğin kaslarını güçlendirdiğini söyledi.

“ANNE YARDIMIYLA YÜRÜMESİ İLETİŞİMİ KUVVETLENDİRİR”

Doğan, yürüteç kullanımı yerine anne-babanın bebeklerinin ellerinden tutarak adım atmasına yardımcı olmalarının, duygusal iletişimi kuvvetlendireceğini belirtip, “En doğru olanı, doğal seyrine bırakmaktır. Bunun dışında anne-baba tarafından yürütülmeye çalışılmalıdır” dedi.

Doğan, özellikle erken dönemde yürüteç kullanılmasının, hazır olmayan eklemlere yük bindireceğini belirterek, bebeğin, dengeli ve sağlam adımlarla yürümek yerine hızlı ve dengesiz yürüyebildiğini kaydetti.

Yürüteç kullanmakta ısrarcı olan ailelere, 8. aydan önce bebeklerini yürütece bindirmemeleri uyarısında bulunan Doğan, yürümenin 9-10. aydan itibaren başladığını, sağlıklı bir bebeğin 14. aya kadar yürümesi gerektiğini söyledi.

Bebek örümceği kazalarına dikkat

Yürütecin, sık sık ev kazalarına ve bebeklerde ciddi yaralanmalara neden olabileceği uyarısında bulunan Doğan, kazaların genellikle merdivenden yuvarlanma, yanma, elektrik çarpması, kablolara takılma ve zehirlenme şeklinde olduğunu söyledi.

Yürüteçle meydana gelen kazaların, aniden ve aile bireylerinin yanındayken olduğunu vurgulayan Doğan, bebeğin, yürüteçle hızlı ve kontrolsüz hareket edebildiği, eşyalara uzanabildiği için tehlikeye açık olduğunu kaydetti.

Bebeğin yürümeye başladığında ortopedik ayakkabı giymesinin de şart olmadığını belirten Doğan, “Ortopedik ayakkabı, ortopedik özürlüler içindir. Normal bir çocuğun buna ihtiyacı yoktur” dedi.

Doğan, tabanda çökme, içe basma gibi problemlerin ayakkabıdan kaynaklanmadığını ifade ederek, bebeğin evin içinde ayakkabısız yalın ayak yürümesinin daha sağlıklı olduğunu söyledi.

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

 Beyza 18 Şubat 2018 Cevapla
1 0

Kesinlikle katılmıyorum biz 3 aylıkken başladık bindirmeye 8 aylıkkende yürümeye başladı şu an 24 aylık hiç bir sorun yok bütün gelişimleri erken ve düzgün oluyor

0 0

Bebek örümceklerinde kullanılan malzemelerin kalitesini nereden anlayabilir ve ya bu bebek örümceklerinin yapımında kullanılan malzemelerinin bebeğin sağlığına ne gibi etkileri vardır?

 anise anar 22 Ekim 2017 Cevapla
0 0

Bebek örümceğinin çocuk pskolojisi üzerinde ne gibi etkileri ve fiziksel gelişiminde ne gibi faydaları vardır? Ya da bunun tam tersi durumu nelerdir?

0 0

İkiz bebeğimiz oldu ve bunlar için bebek örümceği almayı planlıyoruz. Nasıl bir şey almamızı önerirsiniz? Ve aksesuarlarında dikkat etmemiz gerekenler nelerdir?

0 0

Bebek örümceğinin çeşitleri nelerdir? Bu çeşitlerin ne gibi özellikleri var? Bebeğimiz için nasıl bir bebek örümceği seçmeliyiz ve nelere dikkat etmemiz gerekir?

0 0

Bebeğimize uygun bir yürüteci yani bebek örümceğini nasıl belirlemeliyiz. Her bebek için yani her dönemi için farklı bir bebek örümceği gerekli midir?

0 0

Bu bebek örümceklerinin önlerinde bulunan oyuncakların tehlikeli olup olmadıklarını nasıl anlayabiliriz? Bu oyuncakların çocuğun gelişiminde önemli bir yer tutması için neler olması gerekiyor?

0 0

Bebek örümceği alınırken nelere dikkat etmek gerekiyor? Ayrıca bu bebek örümceklerinin standart bir fiyat aralığı var mı? Önerdiğiniz bir marka var mı?

0 0

1. Bebek örümceğinin bebeğin kas yapısına yardımcı olduğunu ve hareket alanını genişlettiğini düşünüyorum. Hem bir oyun oynuyor havası veriyor bebeğe hem de yürümesini kolaylaştırdığına inanıyorum. Bence yararlı bir icat.

0 0

Bu bebek örümcekleri veya yürüteçler çocuğuna verebileceği zararın farkında olan veya verebileceği zararların neler olduğunu bilen ailelerin bile hala kullandığı bir araç. Ne yazık ki çocuğunun bir şeylerle meşgul olmasını sağlayıp kafa dinlerim düşüncesinde bu aileler.

0 0

Bu bebek yürüteçleri anladığım kadarıyla oldukça zarar verici olabiliyor. Belli bir yaş aralığı var mı bu bebek örümceklerinin kullanımının?

 ilayda eroğlu 30 Eylül 2017 Cevapla
0 0

Bu şekilde paylaşımlar aileler için oldukça faydalı. keşke her aile bu şekilde bilinçlendirilse veya bu şekildeki bilgilere ulaşabilme imkanı olabilse. Ne yazık ki çoğu gerekli bilgilerden yoksun aileler tarafından bir çok çocuk yetiştirilip, büyütülüyor.

 ayça korkmaz 29 Eylül 2017 Cevapla
0 0

Ben bebeğim için bu tarzda bir yürüteç ya da örümcek almadım. Çünkü bu yürüteçleri annelerin üşengeçlik yaptığı için kullanmak istediği bir araç olarak görüyorum. bu yazıyı da okuduktan sonra, çocuğumun gelişimine etkisi olabileceğini öğrenmiş oldum.

 ayşen güneş 14 Eylül 2017 Cevapla
0 0

Bu örümcekler ya da bebek yürüteçleri bebekler için zararı büyük olabiliyor ancak dikkatli kullanımı ve de süresi bakımından kontrol edildiğinde bir sorun oluşturacağını sanmıyorum.

 hamide bozoluk 11 Eylül 2017 Cevapla
0 0

Bebek yürüteçleri benim için inanılmaz hoş bir şeydi. Fakat geçenlerde bebeğim örümcekteyken mutfağa girmiş ve masadaki eşyaları tokunarak üstüne düşürmüş. Bu yüzden bebek örümceklerinin kullanımında çok dikkatli olunması gerekiyor.

 elçin sağ 27 Ağustos 2017 Cevapla
0 0

Bu yürüteçlerin verebileceği zararı bildiğimden bende bebeğim için bu örümceklerden almadım. Bence sırf çocuk sussun diye bu tarz araçlar almak doğru değil.

 sozda uzun 17 Ağustos 2017 Cevapla
0 0

Bebeklerim gelişiminde yürüteçlerin bu kadar önemli ve etkili olduğunu bilmiyordum. Bu paylaşımlar sayesinde bilinçleniyoruz.

 zarife fırat 8 Ağustos 2017 Cevapla
0 0

Ben bu bebek yürüteçlerinden zıp zıplı olanlarından aldık. Çocuğum onun içinde gayet mutlu ve eğleniyor.

 müşerref tok 5 Ağustos 2017 Cevapla
0 0

Evet bu bebek örümekleri gerçekten de çok tehlikeli olabilyor. Komşumuz kapısını açık bıraktığı için örümcek içindeyken çocuğu üçüncü kattan aşağıya kadar merdivenlerden düşmüştü. Annelerin çok dikkatli olması gerekiyor.

 sedef tok 31 Temmuz 2017 Cevapla
0 0

Ben de bebeğimi yürüteçte az bir zaman geçirtiyorum. Ve bebeğim yürüteçteyken bebeğimi sürekli gözlem altında tutuyorum.

 ecem yaman 30 Temmuz 2017 Cevapla
0 0

Ben bebeğime bu yürüteçlerden almıştım. Şu an evimdemevcut. Fakat bu yazıyı okuduktan sonra gün boyu çocuğumu onun içinde tutmak yerine bir iki saat tutuyorum.

 yaren yıldız 29 Temmuz 2017 Cevapla
0 0

Benim teyzemin kızı mağazasında bu örümceklerden satıyor. Evet bu yürüteçler bebeğe zarar veriyor olabilir. Ama kazalar yüzünden yani aile dikkatli bir biçimde kullandığında bilinçli bir kullanım sonunda bir zararı olacağını düşünmüyorum.

 Hamide ay 18 Temmuz 2017 Cevapla
0 0

Bebek örümcekleri annelere büyük kolaylık sağlayabiliyor. Aynı zamanda bebekler için de eğlenceli bir araç. Fakat psikomotor gelişimine verebileceği zarar çok ürkütücü.

 demet ertürk 10 Temmuz 2017 Cevapla
0 0

Bu şekilde yazıların olması çok güzel. Bu sayede bilinçleniyoruz. Bende ablamın çocuğuna almayı düşünüyordum ama şimdi bu bilgiler sayesinde onlar alsa bile ben izin vermem.

 buket topal 6 Temmuz 2017 Cevapla
0 0

Bende torunum için almayı düşünüyordum. Hatta çok beğendiğim bir model vardı. Fakat bu yazıyı okuduktan sonra kızıma da okuttum. Ve torunum için bu yürüteçlerden almaktan vazgeçtik.

 demet duru 5 Temmuz 2017 Cevapla
0 0

Anladığım kadarıyla yürümesine engel olmuyor bu yürüteçler. Bu yüvden bebeğim için yürüteç almak çok sorun gibi gözükmüyor.

 ipek çekiç 4 Temmuz 2017 Cevapla
0 0

Benim kızım 17 aylık. Yürüteç kullanmaya iki ay önce başladım. bu aydan sonra çocuğum için zararlı olacağını düşünmüyorum?

0 0

Benim yeni torunum dünyaya geldi. Şu an 3 aylık. Ve ona bu bebek örümceklerinden almayı düşünüyorum. Çünkü bu yürüteçleri bebeklerin eğlenceli bir şekilde vakit geçirebilecekleri bir araç olarak görüyorum. günde bir iki saat onun içinde eğlenmesinden ne zarar gelecek?

 pelin aksu 30 Haziran 2017 Cevapla
0 0

Bebek yürüteçleri bebeklerin kolay yürümesini sağlamaz.bebekler yürüteçte yürüme yapmaz sadece ayakları ile iteleme yaparlar.

0 0

Bebek örümceği denen icat ile bebekler evde rahatça gezebiliyor. Erken zamanda yürümeyi kolayca öğreniyorlar. Hem anne babaya da kolaylık oluyor. Bu zamana kadar yürüteçle büyüyenler zarar mi görmüş. Her gecen gun yeni bir icat çıkarıyorlar.

 arzu taş 23 Haziran 2017 Cevapla
0 0

Ben bebek örümceği kullanıyordum. Uzun bir süredir. Şimdi kullanmayı bıraksam yine de bebeğim için zararı olmuş mudur?

 elif şen 22 Haziran 2017 Cevapla
0 0

Merhaba. Bu yazıyı okumadan önce çocuğum için bende örümcek/yürüteç kullanıyordum. Artık kullanmak istemiyorum ama bebeğim ağladığında yürüteçe koyduğumda bana kolaylık sağlıyordu. Gün boyu değilde Çok fazla ağladığı zaman yürüteçe koysam yine de zararı olurmu?

 irem can 20 Haziran 2017 Cevapla
0 0

Bebek örümcekleri zararlıysa bebek kanguruları da aynı şekilde bebeğe zararlı olabilir mi?

 cansu boz 17 Haziran 2017 Cevapla
0 0

Bebekler için kullanılan örümceklerin psikomotor gelişimini olumsuz etkilemektedir. Bebeğin gelişimi için bence örümcek oldukça zararlı.

 emel gönce 11 Haziran 2017 Cevapla
0 0

Ben hem yürütcei kullanıyorum hem de bebeğimle iletişime geçiyorum. Bunlar da baya abartıyorlar. Biz de yürüteçle büyüdük. Bir şey de olmadı.

 Hale tatar 6 Haziran 2017 Cevapla
0 0

Başka bir ters daha okumuştum bebeklerin ancak gelişimini ayak gelişimini olumsuz etkiliyormus bebek örümceği. Biz de yürütecek kullanmamaya başlamıştık yaziyi okuduktan sonra.

 Kartal kara 6 Haziran 2017 Cevapla
0 0

Bilgilenmis olduk teşekkürler

0 0

Yürütecin bebeğin yürümesini hızlandırdığını düşünmekten çok bebeklerin kendi başına hareket etmeleri yani bir nevi anne babaların rahata kaçmayı tercih ettikleri daha doğru. 🙂

0 0

Bebekleri yürüteçlerle yürütmek yerine elle tutarak ilgi göstererek yürümeye alıştırmak lazım. Bu şekilde hem bedeni fiziki gelişimi daha sağlıklı olur hem de anne bebek arası iletişim açısından hem bebek hem de anne çin faydalı olur.

0 0

Valla biz de bebeğimizi yürüteç ile gezdirdik. hiç de bir şey olmadı 🙂 Bu kadar ince düşünmeye gerek yok bence. Teknolojinin nimetlerinden faydanılmalı. Bebek örümceği o kadar da köt değil.

0 0

Bebek örümcekleri de diğer tüm sonradan üretilen bebek ürünleri gibi bebeğin sağlığına olumsuz etki ediyor. Bebek ürünleri konusunda son yıllarda çıkan bir sürü gereksiz ürün malesef anne babalar tarafından alınıyor ve bu saktöre para kazandırılıyor. Bebeğin en doğal yoldan gelişimi ne sağlıklı olanı. bebek emziği bebek örümceği vs vs gibi bir sürü alet bebek için zararlıdır.

 gamze çelik 10 Mayıs 2017 Cevapla
0 0

Teknoloji her zaman yardımcı olmuyormuş demek ki. Eskiden örümcek mi varmış. Anneler bebeklerinin yürümesine yardımcı olarak onları büyütüyormuş. Şimdi annelik için bile rahata kaçmanın yolunu aranıyor.

0 0

Bence bebek her saatte yürütece konulmamalı evde acil durumlar için annenin iş yapabileceği saatlerde bebek konulabilir fakat diğer saatlerde bebek kendi başına durabilecek seviyede serbest bırakılmalı

0 0

Bebek örumceklerinin yürümeye yardımcı olduğunu düşünüyorum. Bu güne kadar binlerce bebek bu örümceği kullanmıştır. Hangi birinde yürüme sorunu olmuş. Haber biraz sorunlu gibi.

0 0

Bebek örumceklerinin zararlı olduğunu ilk defa okuyorum. bebeğimize yeni örümcek almıştık. Artık kullanmayalım o zaman.

0 0

Bebek örumceklerinin zararı olduğunu bilmiyordum. Bebeklere örümcek eskiden beri çok kişi tarafından kullanılıyor. Bundan sonra herhalde artık insanlar bilinçlenir.

0 0

Ben bebek örumceklerinin zararlı olduğunu düşünmüyorum bebeklerin yürümeyi öğrenmeleri konusunda bence faydalıdır. Bebek bakımı konusunda da anneye hem yardimci oluyor.

0 0

Bebeğimi yürütece koyalıdan beri baş parmaklarının ucunda yürümeye başladı. Acaba bu şekilde yürüdükçe taban çökmesi veya taban yüksekliği gibi ortopedik sorunlarla karşı karşıya kalır mı?

0 0

Biz bebegimize örümcek aldik. Keşke bu yazıyı daha önce okusaydik. Artık örümcek kullanmamaya karar verdim. Çevremizi da bu konuda uyaracagız. Teşekkürler.

0 0

Benim bebek 11 aylık örümcek aldık. Gayet güzel işe yarıyor. Yazıya katılmıyorum. Bebek hem hareket ediyor hem de özgürce hareketi ona sosyallik katıyor diye düşünüyorum.