Bebek gelişiminde yürüteç, örümcek

Bebeklerin yürümeye geçmesi yardımcı olması için kulllanılan yürüteçlerin uzmanlar tarafından önerilmediğini biliyor muydunuz? Yürüteçler ve halk arasına örümcek diye de adlandılan aletler, orantısız adale gelişimine ve ev kazalarına bağlı yaralanmalara neden olduğu belirtildi.

Yürüteci, ciddi sağlık problemlerine yol açabileceği için kesinlikle önermediklerini söyleyen Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Metin Doğan, “çocukların parmak üzerinde yükselmesiyle bacağın arka tarafındaki adalelerde aşırı yüklenme yaratırken, ön taraftaki adaleler zayıf kalıyor. Ayakta deformasyon ve şekil bozukluğu, arka taraf tendonlarda kısalma görülüyor” dedi.

Yürüteç kullanımının aile bireylerine kolaylık sağladığı için tercih edildiğini belirten Doğan, “Ev içindeki bireylerin rahat etme isteği, yürütecin bebeğe eğlenceli gelmesi, bebeğin sağlıklı gelişiminden daha önemli olamaz” dedi.

Yürütecin, yürümeyi hızlandırdığı yönündeki görüşlerin yanlış olduğunu ifade eden Doğan, yürütecin yanlış yürüme alışkanlıkları kazandırabildiğine dikkati çekti. Doğan, yürüteçlerin, yanlış kasların yanlış zamanda güçlenmesine neden olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

“Yürüteç, çocuklarda orantısız adale gelişimine neden oluyor. Bebeklerin parmak üzerinde yükselerek yürümeye çalışması, bacağın arka tarafındaki adalelerde aşırı yüklenme yaratıyor. Ön taraftaki adaleler ve kalça kasları zayıf kalıyor. Ayakta deformasyon ve şekil bozukluğu, arka taraf tendonlarda kısalma görülüyor. Parmak uçlarına basmaya alışan bebek, topuklarına basmakta zorlanabiliyor.”

Bebek örümceği kullanımının, bebeğe geçmesi gereken basamakları atlatarak erken hareket özgürlüğü sağladığını da dile getiren Doğan, sürünme, emekleme, yuvarlanma, tırmanma ve ayağa kalkma gibi aşamaların bebeğin kaslarını güçlendirdiğini söyledi.

“ANNE YARDIMIYLA YÜRÜMESİ İLETİŞİMİ KUVVETLENDİRİR”

Doğan, yürüteç kullanımı yerine anne-babanın bebeklerinin ellerinden tutarak adım atmasına yardımcı olmalarının, duygusal iletişimi kuvvetlendireceğini belirtip, “En doğru olanı, doğal seyrine bırakmaktır. Bunun dışında anne-baba tarafından yürütülmeye çalışılmalıdır” dedi.

Doğan, özellikle erken dönemde yürüteç kullanılmasının, hazır olmayan eklemlere yük bindireceğini belirterek, bebeğin, dengeli ve sağlam adımlarla yürümek yerine hızlı ve dengesiz yürüyebildiğini kaydetti.

Yürüteç kullanmakta ısrarcı olan ailelere, 8. aydan önce bebeklerini yürütece bindirmemeleri uyarısında bulunan Doğan, yürümenin 9-10. aydan itibaren başladığını, sağlıklı bir bebeğin 14. aya kadar yürümesi gerektiğini söyledi.

Bebek örümceği kazalarına dikkat

Yürütecin, sık sık ev kazalarına ve bebeklerde ciddi yaralanmalara neden olabileceği uyarısında bulunan Doğan, kazaların genellikle merdivenden yuvarlanma, yanma, elektrik çarpması, kablolara takılma ve zehirlenme şeklinde olduğunu söyledi.

Yürüteçle meydana gelen kazaların, aniden ve aile bireylerinin yanındayken olduğunu vurgulayan Doğan, bebeğin, yürüteçle hızlı ve kontrolsüz hareket edebildiği, eşyalara uzanabildiği için tehlikeye açık olduğunu kaydetti.

Bebeğin yürümeye başladığında ortopedik ayakkabı giymesinin de şart olmadığını belirten Doğan, “Ortopedik ayakkabı, ortopedik özürlüler içindir. Normal bir çocuğun buna ihtiyacı yoktur” dedi. Doğan, tabanda çökme, içe basma gibi problemlerin ayakkabıdan kaynaklanmadığını ifade ederek, bebeğin evin içinde ayakkabısız yalın ayak yürümesinin daha sağlıklı olduğunu söyledi.

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

0 0

Benim bebek 11 aylık örümcek aldık. Gayet güzel işe yarıyor. Yazıya katılmıyorum. Bebek hem hareket ediyor hem de özgürce hareketi ona sosyallik katıyor diye düşünüyorum.

0 0

Biz bebegimize örümcek aldik. Keşke bu yazıyı daha önce okusaydik. Artık örümcek kullanmamaya karar verdim. Çevremizi da bu konuda uyaracagız. Teşekkürler.

0 0

Bebeğimi yürütece koyalıdan beri baş parmaklarının ucunda yürümeye başladı. Acaba bu şekilde yürüdükçe taban çökmesi veya taban yüksekliği gibi ortopedik sorunlarla karşı karşıya kalır mı?

0 0

Ben bebek örumceklerinin zararlı olduğunu düşünmüyorum bebeklerin yürümeyi öğrenmeleri konusunda bence faydalıdır. Bebek bakımı konusunda da anneye hem yardimci oluyor.

0 0

Bebek örumceklerinin zararı olduğunu bilmiyordum. Bebeklere örümcek eskiden beri çok kişi tarafından kullanılıyor. Bundan sonra herhalde artık insanlar bilinçlenir.

0 0

Bebek örumceklerinin zararlı olduğunu ilk defa okuyorum. bebeğimize yeni örümcek almıştık. Artık kullanmayalım o zaman.

0 0

Bebek örumceklerinin yürümeye yardımcı olduğunu düşünüyorum. Bu güne kadar binlerce bebek bu örümceği kullanmıştır. Hangi birinde yürüme sorunu olmuş. Haber biraz sorunlu gibi.

0 0

Bence bebek her saatte yürütece konulmamalı evde acil durumlar için annenin iş yapabileceği saatlerde bebek konulabilir fakat diğer saatlerde bebek kendi başına durabilecek seviyede serbest bırakılmalı

 gamze çelik 10 Mayıs 2017 Cevapla
0 0

Teknoloji her zaman yardımcı olmuyormuş demek ki. Eskiden örümcek mi varmış. Anneler bebeklerinin yürümesine yardımcı olarak onları büyütüyormuş. Şimdi annelik için bile rahata kaçmanın yolunu aranıyor.

0 0

Bebek örümcekleri de diğer tüm sonradan üretilen bebek ürünleri gibi bebeğin sağlığına olumsuz etki ediyor. Bebek ürünleri konusunda son yıllarda çıkan bir sürü gereksiz ürün malesef anne babalar tarafından alınıyor ve bu saktöre para kazandırılıyor. Bebeğin en doğal yoldan gelişimi ne sağlıklı olanı. bebek emziği bebek örümceği vs vs gibi bir sürü alet bebek için zararlıdır.