Bebeğiniz hastalandığında

Doktorunuza danıştıktan ve bebeğinizin hastalığının nedenini saptadıktan sonra bir süre hasta bebeğinizin bakımıyla ilgilenmeniz gerekecek.

Bebeğinizin fiziksel rahatsızlık içinde bulunduğunu görmek sizi üzebilirse de, ona sıcak ve şefkatli bir ortam sağlayarak yardımcı olabilirsiniz. Hasta bebekler, anneleriyle bedensel açıdan yakın temasta olmayı özellikle isteyecekler ve fiziksel ilgi arayacaklardır Bebeğinizi emziriyorsanız. Bebeğinizin iadece avunmak için emmek istediğini keşfedebilirsiniz.

Bebeğiniz kusuyorsa, ishal olmuşsa veya ateşi yüksekse, kaybettiği su miktarını yerine koymak için. yeterli sıvı almasına dikkat etmelisiniz. Yüksek ateş tehlikeli olabileceğinden. bebeğinizin ateşini düşürmeye çalışmalısınız. Çok kalın giydirmemeli ve odasını havalandırmalısınız. Onu ılık su ve sünger yardımıyla serinletmeye çalışın (bkz. aşağıda). Serinleyince, havluyla kurulayın ve pamuklu kumaştan bir çarşafa sarın. Soğuk su kullanmayın.

Genel olarak doktorunuzun talimatlarını izleyeceksiniz. Temel göreviniz, bebeğinize reçetedeki ilaçlan vermek olacaktır.

BEBEGÎ SERINLETMEK

Bebeğinizi bir havluya sarıp, kucağınıza oturtun. Kaynatmış ve ılıtmış olduğunuz suya batırdığınız sünger yardımıyla silerek se-rinletin.

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.