Bebeğin Ayakkabı Seçimi

Bebeğiniz ilk adımlarını atmaya başladığında acaba nasıl bir ayakkabı giymeye başlamalı sorusu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bebek iken giydiği patiklerle dışarıda dolaşamayan çocuk olmaya adım atmış bebek için kaliteli bir ayakkabı almanın zamanı ilk adımları ile birlikte gelmiş demektir. Bebeğe alınacak olan ayakkabıların sağlıklı bir yapıya sahip olması, daha ilk yürümeye başlar başlamaz ayağının ortopedik yapısının düzgün bir şekilde gelişmesini sağlamaktadır. Bunun için bebeğinize ayakkabı seçerken dikkatli olmanız bebeğinizi ömür boyu ortopedik rahatsızlıklardan kurtarabilir.

Nasıl Bir Ayakkabı Almak Gerekir?

Bebeğin ayak sağlığı için ortopedik yapısı düzgün olan bir ayakkabı almak önemlidir. Fakat ortopedik yapıda olan bazı ayakkabıların çok sert olduğu ve bebeğin ayaklarını tahriş edeceği düşünüldüğünde ortopedik ayakkabıların içinden de yumuşak olanlar tercih edilmelidir.

Bebeğe ayakkabı alındığında bebek yürürken ayaklarının rahatsız olup olmadığı ve bebeğe ayakkabının dar gelip gelmediği arada bir kontrol edilmelidir. Çünkü dar ayakkabılar bebeğin ayaktaki kan dolaşımını engeller ve ortopedik rahatsızlıklara sebep olur.

  • Bebeğin ayağını tahriş etmeyecek malzemeden yapılmış olmalı
  • Ayakkabılar bebeğin ayağını kesinlikle sıkmamalı, bebek yürürken çok bol olup bebeğin ayağından da çıkmamalıdır
  • Yeni yürümeye başlayan bebek için bot şeklinde olmayan ayakkabı şeklinde olanlar tercih edilmelidir
  • Topuklu olmamalıdır
  • Topukları kaymayacak şekilde ayakkabının altı kaygan olmamalıdır
  • Yumuşak ve esnek olmalıdır
  • Çok fazla ayakkabı üzerinde toka ve kemer şeklinde aksesuarlar olmamalıdır.

Rengi Ve Şekli Değil Ayakkabının Rahatlığı Önemlidir

Bebeklerde ve çocuklarda ayakkabı alırken ayakkabıyı kıyafete uydurmaya çalışmak ve ayakkabının şık durmasını önemsemek çok da akıllıca bir davranış değildir. Bebekler ve çocuklar ayak yapıları daha büyüdüğü için ayakkabılar ayak kemiklerini şekillendirebilir. Ayakkabıların çok dar olması veya ortopedik açıdan bozuk olması bebek ve çocukların ayak ortopedik yapılarını bozduğu gibi bacaklarda kemik eğriliklerine bile yol açabilir.

Bu sebepten dolayıdır bebek ve çocuklara ayakkabı alırken en fazla ayakkabının derisi, taban yapısı ve çocuğun ayağının ayakkabı içindeki duruş şekli önemlidir. aksi takdirde okul çocuklarında bile ortopedik bozukluk görülebilir.

 

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.