Bebeği kundağa sarmak

Bebeği bir battaniye ya da şalla kundaklamak;. onu yatıştırıp rahatlatan bir yöntemdir. Anne karnının kapalı ortamında geçen dokuz aylık ılık ve güvenli dönemden sonra, kol ve bacaklarını serbestçe oynatabilmek. yeni doğan bebeğinize sarsıcı gelebilir. Onu kundaklayarak, anne karnındaki gibi emin bir onanı yaratabilir, dış dünyaya yavaş yavaş ayak uydurmasını sağlayabilirsiniz.
Yeni doğan bebeğiniz kol ve bacak hareketlerini pek az kontrol edebildiği için, yaptığı ani hareketler sıçrayıp uyanmasına yol açabilir. Kundaklanınca kol ve bacakları sarılmış olacağından, bu durum önlenir. Ama parmak emmeyi seviyorsa, kollarını serbest bırakın.
Kundaklama, yeni doğan bebeğin beden ısısını ayarlamayı öğrendiği sırada, onu sıcak tutmaya da yarar. Bununla birlikte, bebeğin aşırı ısınması SIDS’e (Ani Bebek Ölümü Sendromu) neden olabileceğinden, bebeğinizin çok ısındığını hissederseniz, kundak için battaniye yerine ince bir örtü kullanın. Kundağa sarılmış bir bebeği almak, hediye paketi almak gibi bir duygu!

BEBEĞI KUNDAĞıN ÜZERINE YERLEŞTIRIN

Geniş bir battaniye ya da şalı üçgen seklinde katlayın. Bebeğinizi bası dışarıda kalacak şekilde örtünün boynuna doğru yaklaştırın

KUNDAĞıN BIR UCUNU BEBEĞIN OMZUNA ÇEKIN

Kundağın bir ucunu bebeğin omzu üzerinden aşırtarak çaprazların.

KUNDAĞıN UCUNU IÇE KıVıRıN

Kundağın ucunu bebeğin kolunun altından geçirerek, poposunun altına sokun.

DİĞERUCU KATLAYıN
Diğer ucu bebeğin omzuna çekin. İsterseniz kolunu kıvırıp, boynuna doğru yaklaştırın ki, bebek parmaklarını emebilsin.

KUMAŞı KATLAYıN

Bebeğin emniyetli bir biçimde durabilmesi için, kumaşı altına kıvırın. Kundağın boyun kısmının çok sıkı olmamasına dikkat edin.

BEBEĞIN AYAKLARıNı SARıN

Son olarak, alt kısımdaki açık kalan uçları toparlayın ve kumaşı kıvırıp, bebeğin ayaklarını sarın. Bebeğiniz henüz uykuya dalmadıysa bile, çok geçmeden mutlaka dalacaktır.

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.