Bebeğe ilaç vermek

AĞIZ ŞIRINGASIYLA İLAÇ VERMEK

Bebeğinizi kucaklayın ve şırınganın ucunu arka diş etleriyle yanak arasına yöneltin, ancak tat alma tomurcuklarından uzak durun. Bebeğin soluğunun tıkanmaması için, ilacı ağır ağır sıkın ve şırıngayı, dil arkasına değdirmeyin: yoksa kusacak gibi olur.

EMZİKLİ ŞIRINGAYLA İLAÇ VERMEK

Emzik biçimli uç, siz ilacı verirken, bebeğinizin emmesini sağlayacaktır. Bebeğinizi kucağınıza oturtarak, başını kolunuza dayayın. Şırınganın ucunu, biberon verir gibi bebeğin ağzına verin ve pistonu yavaş yavaş itin.

Göz DAMLASJ
Bebeğinizin kıpırdanmasını önlemek için, onu kundaklayın ve sırtüstü yatırın. Başını yana yatırarak, hasta olan gözü bacağınıza yaklaştırın. Alt göz kapağını aşağı çekin, damlalığı göze değdirmemeye çalışarak, alt gözkapağı ile göz arasına sıkın. Bebeğin başım sabit tutabilmek için yardıma ihtiyacınız olabilir.

KULAK DAMLASI
Hasta kulak yukarı gelecek şekilde, bebeğinizi yan yatırın. Damlayı kulak kanalına damlatmanız gerektiğinden, kanalı açmak için kulak memesini geriye çekin ve damlalığı bebeğin kulağına yaklaştırın. Damlalar kulağın içine işlerken, bebeği kıpırdatmadan tutmaya çalışın. Dışarı sızanları pamukla temizleyin.

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.