Bebeğin Baş Çevresi Ve Boy Gelişim Takibi

Bebeklerin gelişimleri için boy, kilo ve baş çevrelerinin ölçümleri önemlidir. Doğal ve ölçülerinde olan bir ilerleme bebeğin sağlıklı bir şekilde büyüdüğünü gösterir. İlk doğumundan itibaren hem ebeveynler hem de bebek doktoru tarafından takip edilmesi gereken bu ölçülerin uyumsuzluğu bazı hastalıkların habercisi olabilir.

Aşağıdaki tablolarda sizleri bilgilendirmek maksadı ile paylaşmış olduğumuz bebek gelişim tabloları baş çevresi, boy uzunluğu ve bebeğin bulunduğu aya göre kilosunun nasıl olduğunu göstermektedir. Bu tablonun dışına çok az rakamlarla çıkmak önemli değildir. Fakat ölçülerin büyük farklılıklar göstermesi hem kilo, hem boy hem de baş çevresinde doktora başvurulması gereken sebeplerden birisidir.

Erkek Çocuklarda
0 – 36 Aya Kadar Kilo, Baş Çevresi Ve Boy Ölçüleri

 

Kız Çocuklarda
0 – 36 Aya Kadar Kilo, Baş Çevresi Ve Boy Ölçüleri

Bebeğin Gelişmesindeki Etkenler Nelerdir?

Bebekler her zaman sevgi ister ve sağlıklı besinlerle beslenmeleri bebeklerin hızlı ve düzenli beslenmesine sebep olur. Bebeklerin ilk altı ay içerisinde sadece anne sütü almaları önemlidir. Anne sütü alamayan bebekler diğer bebeklere göre kemik ve hareket bakımından çok fazla gelişim gösteremezler. Çünkü bir bebek için anne sütünün içinde gerekli olan tüm besin maddeleri bulunmaktadır.

Anne sütü alan bebeklerin diş gelişimleri, kemik gelişimleri, zeka gelişimleri diğer bebeklere nazaran daha hızlı ilerleme gösterir. Anne sütü alamayan bebekler için hazır mamaların ölçülü olarak bebeğe verilmesi hem bebeğin daha sağlıklı olmasına hem de obeziteden korunmalarına sebep olur. Son zamanlarda bebeklerin ne kadar zayıf olmaması için uğraşılsa da bebeklerin çok fazla şişman olmaması için ölçülü yedirmek de önemlidir.

Bebeğinin sağlıklı olmasını isteyen ebeveyn onun yemeklerini hem çok kilo ve boydan yaşıtlarına göre düşük olmayacak hem de çok fazla gelişim göstermeyecek şekilde ayarlaması gerekmektedir. Altı aydan sonra anne sütüne devam edilmeli yine ek olarak birkaç besin maddesi bebeğe verilmelidir. Bebeğe bu aylarda verilmesi gereken en önemli besin kaynağı yoğurt ve meyve püreleridir. Yoğurt bebeğin bu aylar içinde kemik gelişiminin güçlenmesine sebep olabilir.

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.