Warning: session_start(): open(/var/cpanel/php/sessions/ea-php56/sess_6s70ojore1u6juqm3ovjm80dj0, O_RDWR) failed: No space left on device (28) in /home/bebekl/public_html/wp-content/themes/turkuaz/functions.php on line 2
4. ayda bebek gelişimi - bebekler, bebek beslenmesi, bebek gelişimi - bebekler, bebek beslenmesi, bebek gelişimi

4. ayda bebek gelişimi

Fiziksel gelişim olarak bebeklerin ilk üç ayda kilo alımı günlük 28-30 gramdır. Üç aylıktan sonra bebeğin kilo alımı 17-18 gramdır. 4 aylık bebekde 3 aylık ile 4 aylık arasında kilo artışı 500-550 gramdır. Boy uzaması 0-3 ay arası 8 santimdir. 3-6 ay arasıda 8 santimdir. Boy uzaması aynıdır. Baş çevresi artışı daha yavaş olur.

Fiziksel olarak bebek sadece anne sütü alıyor ise 3 ile 4 ay arasında bebek 500 gram aldıysa, bebek 1-2 cm uzadıysa, baş çevresi de bir cm arttı ise bebeğin gidişatında bir problem yok demektir. Motor gelişimi olarak dört aylık bebekte bebek başını tam dik tutmaya başlar, bebek destekli kısa süre oturabilir, bebek yüzükoyun yatırıldığı zaman ellerine basarak kendini kaldırabilir, bebek sırt üstü yatırıldığı zaman sağ yanına dönebilir. 4 aylık bebekte dönme hareketleri başlar. 4 aylık bebek sosyal olarak anneyi tanır, seslere dönüp bakar, seslere tepki verir, bebek ellerini keşfeder, oyuncağı eline alıp inceleyebilir, bir nesneyi izleyebilir, annesi uzaklaştığı zaman annesini sürekli takip edebilir, parlak rengi izlemeyi tercih eder, herşeyden çok bebekler bireyleri izlemeyi tercih ederler.

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.