Bebek arrow Bebek gelişimi arrow Yeni Doğan Bebekler
Yeni Doğan Bebekler
bebek_6.jpg

İşte o en güzel varlığın dünyaya geldiği zaman.


İlk doğan bebeğin ağırlığı: gelişime göre bu faktör her bebekte ayrıdır. Ama ortalama ağırlık 3.4 kg’ dır. Erkek bebeklerin ağırlıkları kız bebeklere göre daha fazladır. Bazı {Simply:2} 4.5 kg ve üstü doğmaktadırlar. Halkımızda bir düşünce vardır: kilolu bebek sağlıklıdır… Tabi ki de böyle bir şey yoktur. Aksine kilolu doğan bazı bebeklerde türlü rahatsızlıklar meydana gelmektedir. Bazı şeker hastalığı olan annelerin bebekleri olduğundan ağır doğabiliyor.

Bazı {Simply:2} ise hafiftirler. Bunlar 2.5 kg ve daha düşük kiloda olan bebeklerdir. Bu tür bebeklerin diğer bebeklere göre daha çok beslenmeye ihtiyaçları vardır. Eğer bebeğin ağırlığı 2.5 kg ise sağlıklı görünse bile önlem olarak özel bakıma alınabilirler.


Bu tür kilo düşüklüğü olan bebeklerde genelde görünen rahatsızlıklar; emme problemi, nefes alma ve vücut sıcaklığı sorunlarıdır.


Bebeklerde ilk muayene nasıl olur?

Doğum gerçekleştikten sonra 24 saat içerisinde bebek tıbbi kontrollerden geçirilir.

*bebeğin kilosu

*baş çevresi ve boy ölçümü

*akciğer ve kalp dinlenir

*kalça çıkıklığı,

*daha sonra erkek çocuklarda testislerin yerinde olup olmadığı kontrol edilmektedir

 

Baş Biçimi:
Bebeğin başı doğum sırasındaki travmalara uygun olarak değişik bir şekilde görülebilir. Bu kafanın hasarlandığı anlamına gelmez.


Bıngıldaklar:
Bunlar henüz kafa kemiklerinin birleşmediği yerlerdir. Bıngıldaklar sağlam bir zar ile kaplıdırlar ve normal temas ile hasar görmezler. Bazen nabız atışı şeklinde bıngıldakta hareketlenme olabilir. Bu tamamen normal bir durumdur. Eğer bıngıldak içeri basık görünüyorsa bebeğin nispeten susuz kaldığının bir bulgusu olabilir. Eğer bıngıldak dışarı doğru çıkık ve bebek ağlamıyorsa, bu bir hastalık göstergesi olabilir ve doktora görünmek gereklidir.

Gözler / Şaşılık:
İlk günlerde olan şaşılık normaldir. Bebek gözlerini hareket ettirirler. Ak onları kontrol edinceye kadar gözleri kayabilir. Bu durum 6. Ayda düzelir. Ancak sabit bir şaşılık varsa doktora görünmek gereklidir.

Yeni doğan çocuğun her türlü kontrolü eksiksiz yapılmalıdır. Sorun çok sonra fark edilirse geç kalınmış tedavi çok olumlu sonuç vermez. Erken teşhis her zaman hayat kurtarır. 

Renkler Herkes İçindir

Sen De İzle

orgu_modelleri.jpg
Örgü modelleri sitesinde hırka, yelek ve her türlü giyim hakkında örgü modelleri bulunuyor.

örgü modelleri

Giriş Formu


Şifremi unuttum !
Siz de bize katılır mısınız ? Kayıt Olun

iletişim

iletişim
Bebekler

Bebek aşı takvimi

Bebek aşı takvimi
Bumerang - Yazarkafe
Bebekler.name.tr bebek sağlığı, bakımı, bebek hastalıkları, bebeklerin gelişim süreçleri hakkında açıklayıcı bilgilerin bulunduğu sağlık sitesidir. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Profesyonel tıppi tanı ve tedavilerin yerine asla geçmez. Bilgilerin yanlış kullanımından meydana gelebilecek zararlardan içeriği yazanlar sorumlu değildir. Sitede yer alan yazılar izin alınmadan hiçbir mecrada kullanılamaz.