Bebek Hastalıkları

Bebeklerin hastalıkları hakkında bilgiler

Bebek gelişimi

Bebek gelişimi hakkında detaylı bilgiler

Yenidoğan Bebek

Yenidoğan bebekler hakkında herşey.

kulak_agrisi.jpgSüt çocuklarında ve küçük ço­cuklarda görülen kulak ağrılarının nedeni genellikle ortakulak iltiha­bı (otitis media) ya da dışkulak il­tihabıdır (otitis externa).
Ortakulak iltihabı özellikle sık sık nezle olan alerjik çocuklarda ve sık sık bademciği şişen çocuk­larda görülür. Yutak sümüksü do­kusunun şişmesi, östaki borusu­nun ağzının tıkanmasına ve bu da ortakulak iltihabının gelişmesine neden olur. Ortakulak iltihabının en önemli belirtileri ağrı, akıntı ve ateştir. Kulağı ağrıyan sütçocukları sürekli ağlar, özellikle kulakları­na basıldığında bağırmaları daha da artar. Dışkulak yolundan koyu renk bir akıntı gelir.
Dışkulak iltihabı ise çok daha ani gelişen bir hastalıktır. Kulak kepçesi ve memesi oynatıldığında çocuk ağrı duyar. Kulak yolunda kızarıklık vardır.
Ortakulak ve dışkulak iltihapla­rında tedavi antibiyotiklere ve analjeziklere (ağrı kesiciler) da­yandırılır Antibiyotikti kulak dam­laları ve dışkulağa yapılan pansu­manlar da oldukça yararlıdır. Dışkulak ve ortakulak iltihapla­rı zamanında ve etkin olarak teda­vi edilmedikleri takdirde sonuçla­rı çok daha ağır ve tehlikeli olan içkulak iltihabına yol açabilirler. Bu yüzden anne ve babaların ku­lak iltihaplarına gereken önemi vermeleri gerekir.

 aileHekLogo4 Sağlık Personeli Ataması   Sağlık Personeli Ataması