Bebek arrow Hastalıklar arrow Kulak ağrısı
Kulak ağrısı
kulak_agrisi.jpgSüt çocuklarında ve küçük ço­cuklarda görülen kulak ağrılarının nedeni genellikle ortakulak iltiha­bı (otitis media) ya da dışkulak il­tihabıdır (otitis externa).
 Ortakulak iltihabı özellikle sık sık nezle olan alerjik çocuklarda ve sık sık bademciği şişen çocuk­larda görülür. Yutak sümüksü do­kusunun şişmesi, östaki borusu­nun ağzının tıkanmasına ve bu da ortakulak iltihabının gelişmesine neden olur. Ortakulak iltihabının en önemli belirtileri ağrı, akıntı ve ateştir. Kulağı ağrıyan sütçocukları sürekli ağlar, özellikle kulakları­na basıldığında bağırmaları daha da artar. Dışkulak yolundan koyu renk bir akıntı gelir.
 Dışkulak iltihabı ise çok daha ani gelişen bir hastalıktır. Kulak kepçesi ve memesi oynatıldığında çocuk ağrı duyar. Kulak yolunda kızarıklık vardır.
 Ortakulak ve dışkulak iltihapla­rında tedavi antibiyotiklere ve analjeziklere (ağrı kesiciler) da­yandırılır Antibiyotikti kulak dam­laları ve dışkulağa yapılan pansu­manlar da oldukça yararlıdır. Dışkulak ve ortakulak iltihapla­rı zamanında ve etkin olarak teda­vi edilmedikleri takdirde sonuçla­rı çok daha ağır ve tehlikeli olan içkulak iltihabına yol açabilirler. Bu yüzden anne ve babaların ku­lak iltihaplarına gereken önemi vermeleri gerekir.
 

Renkler Herkes İçindir

Sen De İzle

Giriş Formu


Şifremi unuttum !
Siz de bize katılır mısınız ? Kayıt Olun

iletişim

iletişim
Bebekler

Bebek aşı takvimi

Bebek aşı takvimi
Bumerang - Yazarkafe
Bebekler.name.tr bebek sağlığı, bakımı, bebek hastalıkları, bebeklerin gelişim süreçleri hakkında açıklayıcı bilgilerin bulunduğu sağlık sitesidir. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Profesyonel tıppi tanı ve tedavilerin yerine asla geçmez. Bilgilerin yanlış kullanımından meydana gelebilecek zararlardan içeriği yazanlar sorumlu değildir. Sitede yer alan yazılar izin alınmadan hiçbir mecrada kullanılamaz.