Bebek arrow Boğmaca nedir
Boğmaca hastalığı nedir nasıl bulaşır
bogmaca_nasil_bulasir.jpgBoğmaca hastalığı nedir
 
Etken Boğmaca basilidir.
Genellikle dört yaşından küçüklerde yedi günlük bir kuluçka döneminden sonra 1-2 hafta kadar süren nezle, öksürük, hafif ateş, dönemi başlar. Çocuk bu dönemde bitkindir.Üst solunum yolu enfeksiyonlarındakine benzer bir görünüm vardır. Giderek artan ve nöbetler halinde öksürük başlar, özellikle büyük çocuklar öksürürken horoz ötüşü ya da köpek havlamasına benzer bir ses çıkarırlar.

Kusma olabilir, öksürük nöbetleri sırasında çocukta morarma ve soluk durmaları görülebilir. Nöbetler arasında herhangi bir solunum sıkıntısı yoktur ve dinlemekle akciğerler normaldir. Bu dönem genellikle 4-8 hafta sürer. Daha sonraki İki üç haftalık sürede öksürük giderek azalır


 

Renkler Herkes İçindir

Sen De İzle

Giriş Formu


Şifremi unuttum !
Siz de bize katılır mısınız ? Kayıt Olun

iletişim

iletişim
Bebekler

Bebek aşı takvimi

Bebek aşı takvimi
Bumerang - Yazarkafe
Bebekler.name.tr bebek sağlığı, bakımı, bebek hastalıkları, bebeklerin gelişim süreçleri hakkında açıklayıcı bilgilerin bulunduğu sağlık sitesidir. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Profesyonel tıppi tanı ve tedavilerin yerine asla geçmez. Bilgilerin yanlış kullanımından meydana gelebilecek zararlardan içeriği yazanlar sorumlu değildir. Sitede yer alan yazılar izin alınmadan hiçbir mecrada kullanılamaz.