Bebek arrow Bebek Bakımı arrow Bebeklerde süt çıkarma ve kusma
Bebeklerde süt çıkarma ve kusma
bebeklerde_sut_cikarma_ve_kusma.jpgSüt çocuklarında yemeklerden son­ra çok sık geğirme görülür. Bebek geğirirken bir miktar sütü de dışarı çıka­rır. Bunu önlemek için her öğünden sonra, bebeği 15-20 dakika kadar otu­rur durumda tutarak "geğirme"sini sağlamak iyi olur; çok acele meme emiyorsa, hava yutmasını engellemek için memede kısa süre tutmak yararlı­dır.
 Buna karşın, süt çağındaki bazı be­bekler, aldıkları besinin bir bölümünü kusarlar. 
Bu, çocuğun normal olarak gelişme grafiğini etkiliyor ve beslenme düzenini bozuyorsa, o zaman "olay" in üstünde durmak gerekir.
Süt çıkarma için bilerek "olay" sö­zünü kullanıyoruz; çünkü bir hastalığın belirtisi olan "kusma" ile bir ölçüde do­ğal bir olgu olan "süt çıkarma" arasın­daki farkın açıkça ortaya konulması çok önemlidir. Süt çıkarma, meme emilmesinden kısa bir süre sonra az ya da çok bir miktar sütün geriye gelmesidir. Nede­ni önemsizdir; genellikle öğün sırasın­da mideye hava kaçmıştır.
 Bu hiçbir özel anlamı olmayan ve önem taşımayan bir belirtidir ve çocuk her memeden sonra 5-10 dakika dik tutulduğu takdirde bir daha meydana gelmez.
Süt çıkarma, büyümeye zarar ver­mez, anne-babayı telaşlandıracak bir şey değildir. Küçüğün beslenme reji­minde değişiklik yapmayı da gerektir­mez. Alınacak tek önlem, sütü hazır­larken içinde kalan havayı yok etme­ye çalışmaktır. Bunu da ya süte pirinç unu gibi koyulaştırıcı bir madde ya da (beşinci aydan sonra) biberonun içine birkaç bisküvi ufalayıp karıştırarak sağ­layabilirsiniz. Süt çıkarma, belli bir sıklıkta yinelen­menin de ötesinde, kusma haline dö­nüşecek olursa,üzerinde titizlikle du­rulmalıdır.
"Kusma", alınan besinin hemen he­men tümüyle geriye çıkarılması de­mektir. Bazen yiyeceklerle birlikte mi­de özsuyunun, daha ağır durumlarda ise safra sıvısının çıkarılmasına rastla­nır ki bu ciddi bir hastalık belirtisidir. Kusma, sindirim güçlüğü gibi bir genel sistem bozukluğundan kaynaklanabi­leceği gibi mide ve bağırsaklardaki çe­şitli bozukluklardan, merkezi sinir sis­temini etkileyen hastalıklara kadar bir­çok hastalığa bağlı olabilir.
 Şu halde, böyle bir durumda yalnız­ca şekersiz, sulu şeyler (açık çay ya da papatya çayı) içirerek kusmayı kısa sü­rede kontrol altına almak doğru olur.
 

Renkler Herkes İçindir

Sen De İzle

Giriş Formu


Şifremi unuttum !
Siz de bize katılır mısınız ? Kayıt Olun

iletişim

iletişim
Bebekler

Bebek aşı takvimi

Bebek aşı takvimi
Bumerang - Yazarkafe
Bebekler.name.tr bebek sağlığı, bakımı, bebek hastalıkları, bebeklerin gelişim süreçleri hakkında açıklayıcı bilgilerin bulunduğu sağlık sitesidir. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Profesyonel tıppi tanı ve tedavilerin yerine asla geçmez. Bilgilerin yanlış kullanımından meydana gelebilecek zararlardan içeriği yazanlar sorumlu değildir. Sitede yer alan yazılar izin alınmadan hiçbir mecrada kullanılamaz.