Bebek arrow Bebek bakımıyla ilgili pratik bilgiler
Bebek bakımıyla ilgili pratik bilgiler

Bebek bakımıyla ilgili bazı pratik bilgiler

 • Sizin rahat ettiğiniz oda ısısında bebeğiniz de rahat edecektir. Zamanında doğan {Simply:2} için 21 derece uygundur.
 • ilk haftalarda yorucu ziyaretlerden kaçının. Bebek bakımı zor da olsa en kolay biçimde evde yapılır. Bebeği kalabalık gurupların içerisine sokmayın.
 • Bebeğin hastalanmaması için öptürmeyin, kalabalıklara sokmayın, ufak çocuklardan uzak tutun. Annenin de lohusa döneminde kendini iyi koruması gerekir.
 • Hastaneden çıkarken yanınıza alt bezi, body (iç tulum), tulum, battaniye (tercihen delikli) gibi kıyafetler almanız pratik olacaktır.
 • Evinizde pişik kremi, burun aspiratörü (gerekebilir), serum fizyolojik burun damlası, pamuk, pansuman alkolü, tırnak makası, bebek fırçası bulundurmanız yararlı olabilir.
 • Bebeğinizin ilk kontrolü taburcu olduktan bir hafta sonra yapılır. Bundan sonraki kontrol ve aşılar için doktorunuza danışınız. • Şu durumlarda derhal doktorunuzu aramalısınız:
  - Bebek 6-7 saat uyanmazsa,
  - Kasık bölgesinde ağrılı şişlik olursa,
  - Ateş, popodan, 38°Cnin üzerindeyse, (Fazla ısınmış olabilir. Önce üzerini açın. 15 dakika bekleyin ve sonra derece ile ölçün. Ateşi hala 38'in üzerindeyse hemen doktorunuzu arayın),
  - Tüm vücuda yayılmış sarılık varsa,
  - Bezlerinin dışına kadar taşan sıvı tarzında dışkılama (günde 3-4 defa) oluyorsa,
  - Üst üste fışkırtır tarzda kusuyorsa...
 

Renkler Herkes İçindir

Sen De İzle

Giriş Formu


Şifremi unuttum !
Siz de bize katılır mısınız ? Kayıt Olun

iletişim

iletişim
Bebekler

Bebek aşı takvimi

Bebek aşı takvimi
Bumerang - Yazarkafe
Bebekler.name.tr bebek sağlığı, bakımı, bebek hastalıkları, bebeklerin gelişim süreçleri hakkında açıklayıcı bilgilerin bulunduğu sağlık sitesidir. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Profesyonel tıppi tanı ve tedavilerin yerine asla geçmez. Bilgilerin yanlış kullanımından meydana gelebilecek zararlardan içeriği yazanlar sorumlu değildir. Sitede yer alan yazılar izin alınmadan hiçbir mecrada kullanılamaz.